Ένας Παπαπέτρου δε φέρνει την… άνοιξη

Τι άλλο να κάνει ο Ιωάννης Παπαπέτρου… Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ φανέρωσε ξανά την εικόνα που είχε με τον Προμηθέα και προσπάθησε να “κλέψει” τη νίκη, αλλά δεν τα κατάφερε. Η Άλμπα πήρε ένα μεγάλο διπλό με 105-106 στη β’ παράταση, με το μόνιμο πρόβλημα να μετόπισθεν να συνεχίζεται. Η άμυνα ήταν “παιδική χαρά” και σε συνδυασμό με την αστοχία στα τρίποντα (9/33) και τα χαμένα ριμπάουντ (33 έναντι 39) τα πράγματα δεν θα μπορούσαν να εξελιχθούν διαφορετικά.

Για ένα ακόμα ματς το Τριφύλλι έχασε στο τελευταίο σουτ, καθώς ο Ράις αστόχησε το πιο κρίσιμο σουτ του αγώνα και για δεύτερη φορά μέσα στο ΟΑΚΑ έφυγε με… σκυμμένο το κεφάλι.

Ο “πράσινος” φόργουορντ σταμάτησε στους 39 πόντους, κάνοντας παράλληλα ρεκόρ, ενώ δε βγήκε από την ώρα που μπήκε στο ματς (έπαιξε σχεδόν 49 λεπτά), αλλά στα κρίσιμα σημεία του αγώνα δεν είχε βοήθειες. Προσπάθησαν οι Ουάιλι και Τόμας με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα. Διψήφιος και ο Παππάς με 14π., ενώ με double – double τελείωσε ο Καλάθης (10π, 10 ασίστ).

Με τους Καλάθη, Παππά, Τόμας, Μήτογλου και Ουάιλι ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με την Άλμπα, με τους Γερμανούς να δημιουργούν προβλήματα στην άμυνα των “πρασίνων” και έτσι επιστρατεύτηκε ο Παπαπέτρου, καθώς στο 2’ ήταν μπροστά με 2-7.

Όμως με ένα γρήγορο 9-4, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα (11-11) στο 4’, αλλά υπήρχε μεγάλο θέμα στην περιφερειακή άμυνα. Παρόλα αυτά, για πρώτη φορά, το Τριφύλλι πήρε το προβάδισμα με 22-20 στο 7’, από τρίποντο του Παπαπέτρου, ο οποίος ήταν μακράν ο κορυφαίος, καθώς είχε φτάσει στους 13 πόντους, αλλά το θέμα στα μετόπισθεν υπήρχε και έτσι πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τις δύο ομάδες να είναι στα ίσα (31-31).

Τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου για τους “πράσινους”. Με ένα 0-8, η Άλμπα ήταν μπροστά με 31-39 στο 13’, με τους φιλοξενούμενους να έχουν 17/22 εντός πεδιάς. Το πρώτο καλάθι του Εξάστερου σημειώθηκε, μετά από 3:30 λεπτά αγώνα, αλλά το ματς ήταν ακριβώς στο μομέντουμ των Γερμανών.

Στα μισά του δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στο +10 (35-45), με την άμυνα του Τριφυλλιού να είναι… παιδική χαρά. Παρόλα με ένα 8-0 οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη μείωσαν σε 43-45 στο 16’, δείχνοντας σφυγμό. Όμως η Άλμπα απάντησε αμέσως με το ίδιο σερί, καθώς οι συνεργασίες δεν υπήρχαν και έτσι το ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό να είναι πολύ κακός στην άμυνα και να υπολείπεται με 49-58.

Οι “πράσινοι” προσπάθησαν να βγάλουν… αντίδραση, με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου, αλλά η αστοχία από τα 6.75 συνεχιζόταν (3/13) και μόνο μέσα από το ζωγραφιστό έπαιρναν σκορ (57-64) στο 24’, αλλά έπρεπε να υπάρξει και συνέχεια.

Έτσι, με ένα επιμέρους 5-2, το Τριφύλλι κατέβασε τη διαφορά στους 4 (62-66) στο 27’, με την άμυνα να “σφίγγει” και τους Παπαπέτρου και Ουάιλι να είναι… όαση (23 και 16 πόντοι) προσπάθησαν να πάρει την κατάσταση με το μέρος του, αλλά στο πιο κρίσιμο σημείο τα έκανε όλα λάθος και έτσι η 3η περίοδος έληξε με 69-74 με τρίποντο “ανάσα” του “Πάπι”.

Η άμυνα ήταν αυτό που γύρισε το… διακόπτη για τον Παναθηναϊκό, με τον διεθνή φόργουορντ να είναι… ασταμάτητος. Με δικά του καλάθια έκανε το 74-76 στο 33’, αλλά η Άλμπα απάντησε με 4 αναπάντητους πόντους και κατάφερε να ξεφύγει ξανά.

Ο μόνος που πάλευε μέχρις εσχάτων ήταν ο Παπαπέτρου, αλλά δεν είχε άξιο συμπαραστάτη. Στο 37’ το σκορ ήταν 81-84 και τα πράγματα κρεμόντουσαν από μία… κλωστή. Το κάρφωμα του Ουάιλι μείωσε στον πόντο, 1:49 πριν από τη λήξη του αγώνα και Τόμας με ένα μεγάλο τρίποντο έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά (87-86), αλλά δεν κράτησε το προβάδισμα στα τελευταία δευτερόλεπτα σε τελικά το ματς πήγε στην παράταση (88-88).

Στον έξτρα χρόνο του αγώνα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (95-94) στο 43’, με το ματς να είναι στην “κόψη του ξυραφιού”. Ο Παππάς με τρίποντο έκανε το 98-96, αλλά ο Χέρμανσον έφερε το ματς στα ίσα, αλλά η τελευταία κατοχή ήταν για τον Παναθηναϊκό, αλλά δεν την εκμεταλλεύθηκε και το ματς πήγε σε δεύτερη παράταση.

Η καλές άμυνες των “πρασίνων” και η μαχητικότητα του Παπαπέτρου στο πιο κρίσιμο σημείο, κατάφερε να είναι μπροστά με 105-103, αλλά ο Σίκμα με έμμεσο τρίποντο έκανε το 105-106. Ο Ράις ήταν αυτός που πήρε το τελευταίο σουτ, αλλά η μπάλα πήγε… στεφάνι και έτσι ο Παναθηναϊκός έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 31-31, 49-58, 69-74, 88-88 (κ.α), 98-98 (α’ παρ.), 105-106