Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό με Χατζηγιοβάνη

Αγχωτική νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ επί του Αστέρα Τρίπολης με 1-0, χάρτη στο εύστοχο πέναλτι του Χατζηγιοβάνη από το 8’. Διπρόσωποι οι γηπεδούχοι που είχαν πολύ καλό πρώτο μέρος αλλά στην επανάληψη αγχώθηκαν και δεν το «πλήρωσαν» από τους Αρκάδες.

Ο Παναθηναϊκός με την νίκη αυτή συνέχισε την εξαιρετική παράδοση εντός έδρας με τον Αστέρα Τρίπολης που αφυπνήστηκε στα τελευταία 15λεπτά. Διούδης, Σχένκεφελντ, Μακέντα οι καλύτεροι για το «τριφύλλι» που επέστρεψε στις επιτυχίες και σκαρφάλωσε ακόμα περισσότερο στην βαθμολογία.

Με Περέα αντί Κολοβού στα πλάνα

Η μέτρια απόδοση του Κολοβού στο ματς με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο αλλά και το γεγονός πως ο Γιώργος Δώνης ήθελε πίεση από την αρχή στην γραμμή κρούσης της ομάδας του έφεραν στην ενδεκάδα τον Περέα, που επίσης δεν είχε προσφέρει κόντρα στα «καναρίνια» τα αναμενόμενα μπαίνοντας αλλαγή.

Στις άλλες θέσεις δεν υπήρχε η παραμικρή αλλαγή και ο Ελληνας τεχνικός παρέταξε τους Διούδη κάτω από τα γκολπόστ, τους Γιόχανσον, Πούγγουρα, Σχένκεφελντ και Χατζηθεοδωρίδη στην άμυνα. Μπροστά τους οι Κουρμπέλης, Δώνης με τους Μπουζούκη, Χατζηγιοβάνη και Περέα να στηρίζουν στην επίθεση τον προωθημένο Μακέντα.

Πέτυχε το γκολ… χάρη στο VAR

Η πίεση των γηπεδούχων από τα πρώτα λεπτά για να φτάσουν στο γκολ, είχε άμεση ανταπόκριση χάρη ωστόσο στην βοήθεια του VAR. Στο 8’ ο Περέα ανατράπηκε από τον Ντανιέλ Σουάρεθ φάση που δεν έγινε άμεσα αντιληπτή από τον κ. Σέζο που ειδοποιήθηκε και πήγε στο VAR, να την εξετάσει.

Τελικά ο διαιτητής από το Κιλκίς υπέδειξε την εσχάτη των ποινών που ανέλαβε και εκτέλεσε εύστοχα ο Χατζηγιοβάνης δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του από νωρίς. Πλέον, όλα άλλαξαν στην εικόνα των δύο ομάδων.

Απειλούσε αλλά δεν σκόραρε

Οι γηπεδούχοι με σαφώς καλύτερη αύρα στο ματς, άρχισαν να απειλούν με διαδοχικά σουτ και ελέγχοντας τον ρυθμό του ματς, έκαναν ευκαιρίες για να κλειδώσουν το σκορ αλλά δεν έβρισκαν το γκολ. Στο 17΄ένα σουτ του Γιόχανσον πέρασε ψηλά άουτ ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Περέα πλάσαρε άουτ μετά την σέντρα του Χατζηγιοβάνη.

Στο 26΄και πάλι ο Περέα δεν πρόλαβε να νικήσει τον Παπαδόπουλο που απομάκρυνε με τα πόδια στην μονομαχία τετ α τετ με τον νεαρό άσο. Στο 29’ ήταν η σειρά του δραστήριου Μακέντα να απειλήσει με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά και πάλι η μπάλα πέρασε άουτ.

Την σκυτάλη στις χαμένες ευκαιρίες με τον ίδιο τρόπο πήρε ο Χατζηγιοβάνης στο 31’ αλλά μετά την ατομική ενέργεια του σκόρερ των «πράσινων» το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος στην τελευταία καλή στιγμή των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος στο οποίο αξίζει να τονίσουμε πως δεν απειλήθηκαν από τους Αρκάδες που είχαν δύο μόνο επισκέψεις χωρίς ουσία στα αντίπαλα καρέ.

Πίεση και χαμένες ευκαιρίες

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι σε κόρνερ με κεφαλιά του Ντανιέλ Σουάρεθ να σταματάει στην αγκαλιά του Διούδη με τις δύο ομάδες να ξεκινούν χωρίς αλλαγές στην επανάληψη.

Οι «πράσινοι» ανέλαβαν δράση άμεσα ωστόσο ένα σουτ του Δώνη στο 48’ και ένα χαμένο τετ α τετ του Μακέντα που σωστά υποδείχθηκε σε θέση οφσαιντ στο ξεκίνημα ήταν οι δύο καλές φάσεις των παικτών του Δώνη.

Αλλαγές προσώπων και πλάνων

Στην σκακιέρα του ματς οι δύο προπονητές στο τελευταίο ημίωρο άρχισαν τις διορθωτικές κινήσεις στο ματς ενώ οι γηπεδούχοι δεν ευστοχούσαν στις ευκαιρίες που τους δίνονταν στο ματς. Στο 65’ νέο σουτ του Δώνη πέρασε άουτ. Στο επόμενο λεπτό ο Καμπετσής που μπήκε στο ματς δεν πρόλαβε μετά την εξαιρετική πάσα του Μπουζούκη στο χώρο και ο Παπαδόπουλος βγήκε και απομάκρυνε.

Ο Κρεσπί που μπήκε στο ματς για τους φιλοξενούμενους δημιούργησε και έχασε διπλή ευκαιρία στο ματς με τον Διούδη να τον νικάει ισάριθμες φορές. Στο 72’ και πάλι ο Καμπετσής δεν πρόλαβε να πλασάρει μετά την σέντρα του Μακέντα σε μια ακόμα καλή στιγμή και ενώ ο ρυθμός του ματς είχε ανοίξει από τις δύο ομάδες.

Γκολ οφ σαιντ στο αγχωτικό φινάλε

Οι Αρκάδες στα τελευταία λεπτά του ματς αναζητούσαν το γκολ αλλά δεν μπόρεσαν να το βρουν εκμεταλλευόμενοι την καθίζηση των γηπεδούχων στα τελευταία 15λετπά. Κρέσμπι και Σαντόγια βοήθησαν με την είσοδό τους και απείλησαν με τον Διούδη και τον Σχένκεφελντ να είναι οι ουσιαστικοί στην τελική τους ενέργεια.

Στο τελευταίο λεπτό ο Μπαράλες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Διούδη αλλά ήταν σε εμφανή θέση οφσάιντ στην φάση που ολοκληρώθηκε το ματς και τους «πράσινους» να παίρνουν αγχωτική νίκη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Χατζηθεοδωρίδης, Πούγγουρας, Σχένκεφελντ, Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης (79’ Κολοβός), Χατζηγιοβάνης (88’ Κολοβέτσιος), Περέα (61’ Καμπετσής), Μακέντα.

Αστέρας Τρίπολης (Μπόρχα Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Βαλιέντε, Ντανιέλ Σουάρεθ (60’ Σαντόγια), Μπόρχα Φερνάντεθ, Καπίγια, Λουίς Φερνάντεθ, Χαουρέγκι (67’ Κρεσπί), Άνχελ Μαρτίνεθ (79’ Ιγγλέσιας), Μπαράλες, Ματρικάρντι.