Επιστροφή στις νίκες με ανατροπή για την Κ17 του Παναθηναϊκού

Οι Έφηβοι του Παναθηναϊκού επικράτησαν του Απόλλωνα Σμύρνης με 2-1 στο “Γ. Καλαφάτης” για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ17 της Super League. Σκόρερ της νίκης του Τριφυλλιού ήταν ο Τζαβίδας και ο Πουλιάνος.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν το Τριφύλλι, προηγούμενοι μόλις από το πρώτο λεπτό. Παρόλα αυτά η ομάδα του Κώστα Φραντζέσκου δεν πτοήθηκε. Οι “πράσινοι” δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Πουλιάνο στο 30ο λεπτό. Η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τις ομάδες ισόπαλες 1-1, με τον Παναθηναϊκό να παίζει σχεδόν μονότερμα τον αντίπαλο.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο προπονητής του Τριφυλλιού προσάρμοσε τα πλάνα του, χρησιμοποιώντας ένα σύστημα με τρεις κεντρικούς αμυντικούς. Ο Απόλλωνας συνέχισε να αμύνεται μαζικά σε μια προσπάθεια να κρατήσει την ισοπαλία. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν “τούμπα” το ματς στο 70′ με εκτέλεση πέναλτι του Τζαβίδα. Το 2-1 ήταν και το τελικό σκορ, με τους “πράσινους” να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο και να παίρνουν μία πέρα για πέρα δίκαιη νίκη.

Το Τριφύλλι πλέον βρίσκεται στην 4η θέση του Α’ ομίλου, έχοντας 20 βαθμούς. Στις δύο πρώτες θέσεις που οδηγούν στο Final 4 είναι ο Ολυμπιακός με 29 και ο Αστέρας Τρίπολης με 25.

Παναθηναϊκός (Φραντζέσκος): Νικολάου, Καρνέσης (60′ Παυλάκης), Γογουβίτης, Κωστόπουλος, Μπάκος, Μακροδημήτρης, Στόιος, Κρυπαράκος, Δημοσθενιάδης, Τόρα (60′ Τζαβίδας), Πουλιάνος