Επτά γκολ είχε την περσινή σεζόν ο Ιωαννίδης – Έφτασε ήδη τα έξι! (vid)

Του Γιώργου Καπουκάκη

Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται ο Φώτης Ιωαννίδης, ο οποίος σκόραρε δύο φορές στην εκτός έδρας νίκη του Παναθηναϊκού επί του Αστέρα στην Τρίπολη (4-1), “σφραγιζοντας” το… τρίποντο του Τριφυλλιού.

Μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 80ο λεπτό του αγώνα και ένα φοβερό γκολ από τα 41 μέτρα στο 87′ ήταν (υπέρ)αρκετά για να “βαφτίσουν” τον 23χρονο MVP της αναμέτρησης, παρά το γεγονός πως ο ίδιος αγωνίστηκε μόλις για 21 λεπτά.

Με αυτά τα δύο τέρματα, ο 23χρονος φορ έφτασε ήδη τα έξι γκολ στη σεζόν, με το ημερολόγιο να γράφει ακόμα… Σεπτέμβρης. Η φοβερή κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο Ιωαννίδης αποτυπώνεται στον αγωνιστικό χώρο αλλά και στα στατιστικά. Και αυτό γιατί πέρυσι μέτρησε επτά γκολ σε ολόκληρη τη σεζόν, ενώ φέτος κοντεύει να φτάσει τον συγκεκριμένο αριθμό από το 1/4 της αγωνιστικής περιόδου.

Φέτος, ο Ιωαννίδης έχει σκοράρει κόντρα σε Ντνίπρο-1, Μαρσέιγ, Βόλο, Βιγιαρεάλ και Αστέρα Τρίπολης και δείχνει πως έχει ακόμη πολύ… δρόμο!

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως ο επιθετικός του Τριφυλλιού “έπιασε” ήδη τον αριθμό των ασίστ (4) που μοίρασε πέρυσι.