Ερυθρός Αστέρας – Παναθηναϊκός 74-71: Κακός για 35 λεπτά, “αυτοκτόνησε” στο τέλος (vid)

Ο Παναθηναϊκός πέταξε στα “σκουπίδια” τρία δεκάλεπτα, έκανε μεγάλη προσπάθεια στην τελευταία περίοδο, όμως ηττήθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα με 74-71 στο Βελιγράδι. Μοιραίος στο τέλος ο Νεμάνια Νέντοβιτς. Ο Σέρβος έκανε λάθος στις δύο τελευταίες επιθέσεις του Τριφυλλιού και δεν έδωσε τη δυνατότητα στο Τριφύλλι να στείλει το ματς έστω στην παράταση.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρωταγωνιστής για τους Πράσινους ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, όντας ο παίκτης που με τα δικά του σουτ προσπάθησε να γυρίσει “τούμπα” το ματς.  Στους 16 σταμάτησε ο Νεμάνια Νέντοβιτς.

Τον “πλήγωσαν” τα τρίποντα τα χαμένα ριμπάουντ

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και κατάφερε να πάρει γρήγορο προβάδισμα στο ματς με 0-6 στο 3′ και 4-10 στο 5′, όμως στη συνέχεια “πληγώθηκε” από τα χαμένα ριμπάουντ και τα τρίποντα των Σέρβων. Ο Ερυθρός Αστέρας τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 6 επιθετικά ριμπάουντ και 4 τρίποντα και επέστρεψε στο ματς.

Οι Ερυθρόλευκοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 11-10 στο 7′ και στη συνέχεια “έτρεξαν” ένα σερί 9-0 με τρία συνεχόμενα τρίποντα του Γουόλντεν για να φτάσουν τη διαφορά στο +9 στο 9′ και να μειώσει ο Παναθηναϊκός σε 22-15 στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου.

Ένα ημίχρονο και πάλι στα “σκουπίδια”

Το Τριφύλλι προσπάθησε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου να “ροκανίσει” τη διαφορά, έφτασε στο -6 (29-23) στο 13′ με σερί 0-5, όμως στη συνέχεια ο Ερυθρός Αστέρας “εκτόξευσε” τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Οι Σέρβοι ήταν με τρομερή βραδιά έξω από τα 6,75μ., ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με 10/18 τρίποντα και 56%.

Οι Ερυθρόλευκοι σταδιακά ανέβαζαν την διαφορά, φτάνοντας ακόμα και στο +17 (48-31) στο 19′, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στο τέλος της δεύτερης περιόδου σε 48-37 χάρη σε συνεχόμενους πόντους του Νέντοβιτς.

Δεκάλεπτο “ανομβρίας” και πόντοι με το… ζόρι

Στην τρίτη περίοδο τα καλάθια πανηγυρίζονταν ως… γκολ, αφού οι δύο ομάδες τελείωσαν το δεκάλεπτο με μόλις 9 πόντους η κάθε μία. Ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνα του, έκλεισε τους διαδρόμους στους Σέρβους, αλλά επιθετικά δεν μπορούσε να βρει σκορ με τίποτα.

Είναι χαρακτηριστικό πως στα πρώτα 5 λεπτά της αναμέτρησης στο ματς είχε σημειωθεί μόλις ένας πόντος από τη γραμμή των βολών, με το τρίτο δεκάλεπτο να μην έχει κάτι να παραθέσει και τη διαφορά να παραμένει αναλλοίωτη στους 11 πόντους (57-46).

Το πήρε πάνω του ο αρχηγός αλλά δεν μπόρεσε…

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστή τον Παπαπέτρου προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, όμως τα δύο λάθη του Νέντοβιτς δεν έδωσαν στο Τριφύλλι την ευκαιρία να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από το παιχνίδι. Οι Πράσινοι βρέθηκαν στο -10 (65-55) στο 35′, πριν αναλάβει δράση ο αρχηγός του.

Ο Παπαπέτρου μείωσε στους 3 (68-65) στο 39′ με καλάθι και φάουλ και στη συνέχεια με τρίποντο από τα 8 μέτρα ισοφάρισε σε 68-68. Ο Ο’Μπράιαντ με 2/2 βολές έδωσε το προβάδισμα στον Ερυθρό Αστέρα με 70-68 και το λάθος του Νέντοβιτς έστειλε και πάλι στη γραμμή τον Γουόλντεν. Ο Αμερικανός βρήκε στόχο και στις δύο βολές.  Ο Παπαπέτρου έστειλε το ματς στον πόντο (72-71) και στη συνέχεια ο Γουόλντεν έδωσε και πάλι προβάδισμα 4 πόντων στους Σέρβους. Στα τελευταία 4,4″ ο Νέντοβιτς έχασε την μπάλα και δεν πρόλαβε να σουτάρει.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 48-37, 57-46, 74-71.