Έτρεχε με… 112 κόντρα στο Λαύριο

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κόντρα στο Λαύριο. Οι “πράσινοι” ήταν καταιγιστικοί στην επίθεση, επικρατώντας με το εμφατικό 81-112 και έκανε μια πολύ δυνατή προπόνηση, ενόψει του αγώνα της Πέμπτης (10/10) με τη Βιλερμπάν στη Γαλλία.

Ο Τζίμερ Φριντέτ ήταν… μαγικός. Ο Αμερικάνος άσος του Τριφυλλιού ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους (4/5 διπ., 3/5 τριπ.), έχοντας μάλιστα 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και μία τάπα. πολύ καλός και ο Γιώργος Παπαγιάννης με 16 πόντους με το απόλυτο ευστοχίας (8/8 διπ.), ενώ διψήφιοι ήταν και ο Παπαπέτρου με 14π. και Παππάς με 11π. με 3/3 τρίποντα.

Με τους Καλάθη, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με το Λαύριο και στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν πάρει το προβάδισμα (8-6) στο 3’, καθώς εκμεταλλεύθηκε την “τρύπα” στην άμυνα του ζωγραφιστού των “πρασίνων”.

Όμως οι νταμπλούχοι Ελλάδος έτρεξαν ένα 9-0 σερί και στα μισά του δεκαλέπτου έκανε το 8-15, με τον Παπαγιάννη να φτάνει στους 8 πόντους, έχοντας 4/4 διπ. Έτσι στο παιχνίδι μπήκε ο Ουάιλι, θέλοντας να βάλει δύναμη στη ρακέτα και σε συνδυασμό με τους 5 σερί πόντους του Φριντέτ, έκανε το 15-28 στο 7’ και από πολύ νωρίς έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Έτσι η 1η περίοδος έληξε με τον Παναθηναϊκό να ανοίγει το ρυθμό από τα μέσα του δεκαλέπτου και με προεξάρχοντα τους ψηλούς (Παπαγιάννη και Ουάιλι) ήταν μπροστά με +15 (18-33), έχοντας πολύ καλά ποσοστά στα σουτ (4/6 τρίποντα και 9/14 δίποντα).

Τα πράγματα δεν άλλαξαν για το Τριφύλλι στο δεύτερο δεκάλεπτο, παρά των πολλών αλλαγών που έκανε ο Πεδουλάκης στην πεντάδα, και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα να πηγαίνει στον… αυτόματο. Στο 13’ έκανε το 26-40, με τον Ουάιλι να κάνει πολύ καλή δουλειά στο ποστ, αλλά η άμυνα των “πρασίνων” είχε πολλά κενά και επέτρεπε πολλά ελεύθερα σουτ από τους αντιπάλους τους.

Ήταν χαρακτηριστικό πως το Λαύριο έτρεξε ένα σερί 8-4 και μείωσε σε 34-44, δύο λεπτά αργότερα, καθώς από τα 6,75 είχαν μεγάλο ποσοστό ευστοχίας. Έχοντας 6/12 τριπ., οι γηπεδούχοι ήταν μέσα στο παιχνίδι, αλλά οι Παπαγιαννης και Φριντέτ έκαναν εξαιρετική εμφάνιση στην επίθεση.

Οι δύο τους είχαν φτάσει συνολικά στους 31 πόντους (14 και 17), με τον “Παπ” να φτάνει στους 14 πόντους με 7/7 διπ. και τον Αμερικανό άσο και σημειώνει άλλους 17 και έτσι το ημίχρονο έληξε με τον Παναθηναϊκό να κάνει επίδειξη δύναμης κόντρα στους γηπεδούχους και να προηγείται με 44-62, έχοντας 61% στα τρίποντα (8/13).

Με τη βασική πεντάδα άρχισαν οι “πράσινοι” το τρίτο δεκάλεπτο και με το έμμεσο τρίποντο του Παπαπέτρου, η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 20 (46-55), αλλά μεγάλη ζημιά στην άμυνα του τριφυλλιού έκανε ο Γουάτσον, ο οποίος είχε φτάσει στους 14 πόντους.

Όμως το τρίποντο του Καλάθη και το spot up σουτ από μέση απόσταση του Φριντέτ έκαναν το 50-73 στο 25’ και έτσι ο Πεδουλάκης έβαλε τους Μήτογλου, Ουάιλι και Μπράουν και έτσι μοίρασε τους χρόνους με τους παίκτες που είχε στη διάθεση του.

Τα πράγματα είχαν απλοποιηθεί για τον Παναθηναϊκό. Στο 28’ το σκορ έφτασε κοντά στους 30 πόντους (56-85) και έτσι ο τεχνικός του Εξάστερου είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει παίκτες και σχήματα για τους επόμενους αγώνες και με δύο τρίποντα από τους Παππά και Τζόνσον έκαναν το 61-91, όπου ήταν το σκορ της 3ης περιόδου.

Με το+30 ο Πεδουλάκης έβαλε τους Παπαδάκη και Βουγιούκα στο ματς και ο νεαρός γκαρντ, με έμμεσο τρίποντο, σημείωσε τους πρώτους τους πόντους με την πράσινη φανέλα. Ο Έλληνας σέντερ στο 33’ έκανε το 64-101 με λέι απ και πλέον το μόνο που δεν ήταν γνωστό ήταν το εύρος της διαφοράς.

Από κει και μετά οι παίκτες του Παναθηναϊκού κατέβασαν ταχύτητα, πράγμα τελείως λογικό, και έτσι πήραν μια εύκολη νίκη με 81-112 κόντρα στο Λαύριο και πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία για τον εκτός έδρας αγώνα με τη Βιλερμπάν.

Τα δεκάλεπτα: 18-33, 44-62, 61-91, 81-112

Λαύριο (Σερέλης): Μουράτος 8, Γερομιχαλός 8 (1), Ντεκόζι 9 (1), Τσούκου 4, Όλμαν 15 (1), Μαστρογιαννόπουλος 6 (2), Περράκης, Κουζέλογλου 6, Άουτλο, Ντέιβις 3, Γουότσον 22 (6), Τσιώκος.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Παπαγιάννης 16, Παπαπέτρου 14 (1), Καλάθης 6 (2), Τόμας 7 (2), Φρεντέτ 24 (3), Παππάς 11 (3), Παπαδάκης 3, Βουγιούκας 4, Μήτογλου 9, Μπράουν 3 (1), Τζόνσον 6 (2), Γουάιλι 9.