“Έβαλε” στα καλάθι τη Λάρισα ο Παπαγιάννης και τώρα… Ζενίτ

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το “δεξί” στις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στην Basket League, με τους Πράσινους να επικρατούν της Λάρισας με 69-60 στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος στο ΟΑΚΑ. Κορυφαίος για το Τριφύλλι ο Γιώργος Παπαγιάννης, που ολοκλήρωσε το ματς με 22 πόντους και 9/12 δίποντα, ενώ άλλους 10 πρόσθεσε ο Λεωνίδας Κασελάκης, που ήταν καθοριστικός στην τρίτη περίοδο, μην έχοντας χάσει ούτε σουτ.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Οι Πράσινοι είχαν πολλά σκαμπανεβάσματα στη διάρκεια του παιχνιδιού, όμως το καλό τελευταίο δεκάλεπτο έφτανε στους παίκτες του Παναθηναϊκού να “καθαρίσουν” την μπουγάδα και να πάρουν την πρώτη τους νίκη στην Basket League. Στο ματς δεν αγωνίστηκαν οι Ιωάννης Παπαπέτρου, Ίαν Βουγιούκας και Νεμάνια Νέντοβιτς, οι δύο πρώτοι λόγω τραυματισμού και ο τελευταίος για να πάρει ανάσες. Πλέον στον Παναθηναϊκό στρέφουν το βλέμμα τους στον αγώνα της Πέμπτης (29/10) κόντρα στη Ζενίτ στη Ρωσία.

Άστοχο ξεκίνημα και στόχευση στη ρακέτα

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ άστοχες στην εκκίνηση του παιχνιδιού, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης σημειώθηκε μετά από 2 λεπτά αγώνα με τη Λάρισα να “σπάει” το ρόδι. Ο Παναθηναϊκός ωστόσο από τις πρώτες κατοχές είχε στοχεύσει τη ρακέτα της ομάδα του Λίνου Γαβριήλ.

Οι Πράσινοι πέτυχαν όλους τους πόντους της πρώτης περιόδου μέσα από το “ζωγραφιστό”, με τον Όγκαστ να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο με 8 πόντους και τον Παπαγιάννη με 5. Οι δύο ομάδες πήγαιναν “χέρι-χέρι” σε όλη τη διάρκεια της περιόδου, με τον Παναθηναϊκό να τελειώνει το δεκάλεπτο προηγούμενος με 13-11, με το Τριφύλλι και τη Λάρισα να έχουν βρεθεί ισόπαλες ήδη 5 φορές.

Πάτησε γκάζι και… τράβηξε χειρόφρενο

Οι Πράσινοι μπήκαν με όρεξη στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, πίεσαν στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες και έτρεξαν στον αιφνιδιασμό, βρίσκοντας εύκολους πόντους, μετατρέποντας το 13-11 των πρώτων 10 λεπτών σε 21-11, με ένα σερί 10-0. Όμως η συνέχεια δεν ήταν η αναμενόμενη, με τον Παναθηναϊκό να χαλαρώνει υπερβολικά και τη Λάρισα να βρίσκει ρυθμό.

Οι παίκτες του Λίνου Γαβριήλ “ροκάνισαν” τη διαφορά, κάνοντας ένα σερί 0-6 στο 16′, φέρνοντας το ματς στο 23-20. Μάλιστα ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε να κάνει αρκετά λάθη στην επίθεση, χαλάρωσε την άμυνα και έδωσε την ευκαιρία στη Λάρισα να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής στο ημίχρονο (31-30).

Σαν σε καρμπόν της δεύτερης περιόδου…

Το τρίτο δεκάλεπτο θύμισε την τρίτη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει και πάλι στην εκκίνηση έτοιμος να “καθαρίσει” το παιχνίδι, αλλά στη συνέχεια να χαλαρώνει και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Οι Πράσινοι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κασελάκη έτρεξαν ένα σερί 11-2 και με 8 πόντους του Έλληνα φόργουορντ έφτασαν στο 42-32 στο 24′.

Στη συνέχεια όμως και πάλι για ανεξήγητο λόγο υπέπεσαν σε πολλά λάθη, έχασαν την επαφή τους με το καλάθι και έδωσαν δικαίωμα στη Λάρισα να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Οι παίκτες του Γαβριήλ εκμεταλλεύτηκαν την πτώση στην απόδοση του Τριφυλλιού και με ένα δικό τους σερί 13-1 ισοφάρισαν σε 43-43.

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο έδειξε σημάδια αντίδρασης και με τους Παπαγιάννη και Σάικς να παίρνουν πρωτοβουλίες επιθετικά κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι με 50-43, τρέχοντας σερί 7-0 με τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ, για να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 51-44.

Καθάρισε την “μπουγάδα” ο Παπαγιάννης

Το πάθημα των τριών προηγούμενων περιόδων φαίνεται πως έγινε μάθημα για την ομάδα του Βόβορα, με τους Πράσινους να μπαίνουν στο παρκέ για να “καθαρίσουν” το παιχνίδι κόντρα στη Λάρισα. Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, με τον Έλληνα σέντερ να “βάζει” στα καλάθια τη Λάρισα, δίνοντας προβάδισμα στο Τριφύλλι με 60-49 στο 35′.

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός έκανε και συντήρηση δυνάμεων ενόψει του παιχνιδιού κόντρα στη Ζενίτ την Πέμπτη (29/10) στη Ρωσία, με το 62-50 του 37ου λεπτού να μετατρέπεται στο τελικό 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 31-30, 51-44, 69-60.