Εύνικος – Παναθηναϊκός 58-78: Στο… ρελαντί οι “Αμαζόνες”

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού χρειάστηκε να… πατήσει λίγο το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στον Εύνικο και εν τέλει κατάφερε να επικρατήσει 78-58, σε εκτός έδρας αναμέτρηση, που διεξήχθη στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Οι “Αμαζόνες” επέστρεψαν στην ελληνική πραγματικότητα, μετά τον αποκλεισμό από την Ελιτζούρ Χολόν και το “αντίο” στο Eurocup. Οι Πράσινες δυσκολεύτηκαν μόλις για ένα ημίχρονο, κυρίως λόγω κούρασης, όμως κατάφεραν να ανταποκριθούν και να νικήσουν με χαρακτηριστική άνεση.

Κορυφαίες για τον Παναθηναϊκό, οι Κάρτερ και Ριντ που πέτυχαν από 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Εξαιρετική εμφάνιση έκανε και η Ελεάννα Χριστινάκη, προσθέτοντας 15.

Το παιχνίδι

Οι Πράσινες, εμφανώς καταπονημένες από τα συνεχόμενα παιχνίδι και το ταξίδι στο Ισραήλ μεσοβδόμαδα, μπήκαν “μουδιασμένα” στον αγώνα. Στην πρώτη περίοδο ο Εύνικος είχε ένα μικρό προβάδισμα, την ώρα που το Τριφύλλι δεν είχε βρει ακόμη τα… πατήματά του. Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός βελτίωσε αρκετά την εικόνα του στο δεύτερο δεκάλεπτο και σχεδόν “σβηστά”, έφτασε στο +5 (32-37) στη λήξη του ημιχρόνου.

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη, “έσφιξε” την άμυνά της στην τρίτη περίοδο, γεγονός που της έδωσε το δικαίωμα να προηγηθεί μέχρι και με 11 (43-54), τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Εύνικος όμως, κατόρθωσε να μειώσει στους 6 (51-57) και να μπει με μονοψήφια διαφορά στην τελευταία περίοδο.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν άνετο για τον Παναθηναϊκό. Οι φιλοξενούμενες συνέχισαν την πιεστική τους άμυνα και κατάφεραν να αυξήσουν κατά πολύ την τιμή της διαφοράς και τελικά να πάρουν τη νίκη με 78-58.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 32-37, 51-57, 58-78