Eξαιρετικός ο Παλάσιος στη νίκη της Ιντεπεντιέντε επί της Κολόν Σάντα Φε (vid)

Πολύ καλή απόδοση είχε ο Σεμπάστιαν Παλάσιος στην αναμέτρηση της Ιντεπεντιέντε με την Κολόν Σάντα Φε,  βοηθώντας αρκετά την ομάδα του να επικρατήσει εύκολα με 3-0.

Ο 29χρονος εξτρέμ ήταν πολύ κινητικός, πατώντας συχνά πυκνά την αντίπαλη περιοχή. Μάλιστα προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκε τετ -α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ωστόσο δεν πρόλαβε να πλασάρει.

H καλύτερή του στιγμή στο ματς ήρθε στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης, καθώς έφυγε για πολλοστή φορά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας κερδίζοντας την αποβολή του Μούρα, ο οποίος όντας τελευταίος παίκτης τον ανέτρεψε λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή της Κολόν Σάντα Φε.  Από αυτό το φάουλ προήλθε το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων, χάρη στην υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Σονιόρα.

Ο μεγάλος μεταγραφικός στόχος του Παναθηναϊκού δεν έριξε τον ρυθμό του στο δεύτερο μέρος, όπου ήταν εξίσου δραστήριος προβληματίζοντας αρκετά την αντίπαλη άμυνα. Στο 83ο λεπτό δέχθηκε κίτρινη κάρτα, ενώ  αξίζει να σημειωθεί ότι σε αντίθεση με το προηγούμενο παιχνίδι της ομάδας του, αυτή τη φορά ολοκλήρωσε το ματς.