Φοίνικας – Παναθηναϊκός 1-3 σετ: Έσπασε την… κατάρα και πέρασε στον τελικό!

Η Πρωταθλήτρια Ελλάδας ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού κέρδισε τον Φοίνικα στη Σύρο με 3-1 σετ και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του League Cup, όπου θα συναντήσει τον ΠΑΟΚ!

Σε μια έδρα που οι Πράσινοι παραδοσιακά αντιμετωπίζουν δυσκολίες, η ομάδα του Ανδρεόπουλου έκανε επίδειξη δύναμης, είχε σοβαρό και πειθαρχημένο πρόσωπο και προκρίθηκε στον τελικό του League Cup, διεκδικώντας το νταμπλ!

Ο Παναθηναϊκός για δεύτερη φορά στην ιστορία του προκρίθηκε στους διπλούς τελικούς του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και μετά το 2020 θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τον δεύτερο τίτλο του στη διοργάνωση. Στους διπλούς τελικούς θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ ο οποίος στην τρίτη του παρουσία σε τελικό θα διεκδικήσει τον πρώτο του τίτλο στον θεσμό.

Ο πρώτος τελικός του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς θα γίνει 9 Μαΐου στο PAOK Sports Arena και ο επαναληπτικός αγώνας στην έδρα του Παναθηναϊκού στον Άγιο Θωμά στο Μαρούσι αν και είναι πιθανό ο Παναθηναϊκός να προτείνει και πάλι το ΟΑΚΑ καθώς θα είναι αγώνας του τέταρτου και τελευταίου τίτλου της εφετινής σεζόν στον ανδρικό επαγγελματικό βόλεϊ. Εκτός απροόπτου ο πρωταθλητής Παναθηναϊκός και ο κυπελλούχος ΠΑΟΚ θα αναμετρηθούν στο Σούπερ Καπ με την έναρξη της σεζόν 2022-23.

To 1o σετ ήταν αμφίρροπο με συνεχείς ανατροπές στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά με προβάδισμα 5-2 χάρις του δύο άσσους του Ανδρεόπουλου. Ο Φοίνικας απάντησε με τον Καπετανίδη και τον Κόστα για το 5-5, ενώ με σερί 4-0 οι συριανοί ξέφυγαν με επιθέσεις Φράγκου, Μιχάλοβιτς 14-11. Στο 17-15 οι συριανοί έπαθαν μπλακ άουτ και ο Παναθηναϊκός με συνολικό σερί 5-0 έκανε θεαματική ανατροπή 17-20 χάρις το σερβίς του Γιάκομπσεν (πήρε άσσο) και τις επιθέσεις Στάλεκαρ, Πρωτοψάλτη. Η διαφορά διατηρήθηκε και ο Γιάκομπσεν με μπλοκ έκανε το 25-22 και το 1-0 σετ για τον Παναθηναϊκό.

Το σετ σετ ήταν μονόλογος του Φοίνικα. Με εμφατικό σερί 6-0 οι συριανοί προηγήθηκαν 8-2 και με τους εκπληκτικούς Κόστα, Παπαλεξίου έγινε νταμπλ σκορ 18-9. Το σετ έκλεισε άνετα για τον Φοίνικα 25-12 με επίθεση του Παπαλεξίου.
Μεγάλη ανατροπή είχαμε και στο 3ο σετ με τον Φοίνικα να χάνει σημαντικό προβάδισμα που διατηρούσε μέχρι τα μέσα του σετ. Τα προβλήματα στην υποδοχή και στην ανάπτυξη και η αποτελεσματική κόντρα επίθεση του Παναθηναϊκού έκαναν τη διαφορά. Ο Φοίνικας με σερί 3-0 χάρις τους Κόστα, Μιχάλοβιτς προηγήθηκε 14-11 και αργότερα με 15-12 με τον Φράγκο.

Σκληρή μάχη έγινε στο 4ο σετ όπου ο επτάψυχος Παναθηναϊκός έγραψε μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα 7-5 το οποίο και κατάφερε να διατηρήσει μέχρι και το 16-14. Εκεί ήταν όπως αποδείχτηκε το πιο καθοριστικό σημείο του αγώνα. Ο Φοίνικας με σερί 3-0 προσπέρασε 17-16 και 18-17 αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με νικηφόρο σερί 3-0 που τον έφερε μπροστά 20-18. Καθοριστικό ήταν το μπλοκ του Ρανγκέλ για το 22-19. Ο Καπετανίδης μείωσε 22-20 αλλά ο Βαν ντε Ντρις κράτησε τη διαφορά στο +3 και έκλεισε το σετ 25-22, με νίκη 3-1 και την πρόκριση στους διπλούς τελικούς.

Διαιτητές: Βουδούρης, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Βρούτσης, Συρίγος, Γραμματεία: Πιρπινιά.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 25-12, 21-25, 22-25)