Φοίνικας Σύρου – Παναθηναϊκός 3-0: Κακή εμφάνιση και ήττα για το Τριφύλλι

Ο Παναθηναϊκός ήταν κατώτερος των προσδοκιών στη Σύρο και γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τον Φοίνικα για τη 13η αγωνιστική της Volley League, λίγες μέρες πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για το Challenge Cup.

Ο Παναθηναϊκός, τα έκανε όλα λάθος στην Σύρο, με τον Φοίνικα να του χτυπά “καμπανάκι” ενόψει της συνέχειας. Αυτή ήταν η τρίτη ήττα στη σεζόν για τους Πράσινους, οι οποίοι έμειναν στους 27 βαθμούς και στην δεύτερη θέση πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ξεκίνησε θετικά την αναμέτρηση, καθώς βρέθηκε να προηγείται στο σκορ. Αυτό το προβάδισμα όμως χάθηκε στο τέλος του, με τους γηπεδούχους να περνούν μπροστά και να κατακτούν το σετ με 26-24,

Το δεύτερο σετ ήταν καταστροφικό για τον Παναθηναϊκό. Οι φιλοξενούμενοι ήταν σε όλη τη διάρκεια του πίσω στο σκορ και τελικά έχασαν το σετ με μεγάλη διαφορά και συγκεκριμένα με 25-13.

Οι Πράσινοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση στο πρώτο σετ και εν μέρη τα κατάφεραν. Ωστόσο, σαν μία επανάληψη του πρώτου σετ, ο Φοίνικας πήρε το προβάδισμα στο φινάλε και κατάφερε να φτάσει στη νίκη, κατακτώντας το σετ με 27-25.

Αξίζει να σημειωθεί, πως για τους πρωταθλητές δεν αγωνίστηκαν οι Φερνάντο Ερνάντες και Γίρι Κόβαρ.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός επικεντρώνεται στο κρίσιμο παιχνίδι της Τρίτης με τον Ολυμπιακό (07/02, 19:00), για το πρώτο σκέλος των ημιτελικών του Challene Cup.

Τα σετ: 26-24, 25-13, 27-25

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Αλεξάνταρ Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 19 (16/36 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαλεξίου 3 (3/6 επ.), Χαραλαμπίδης 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Ιερεσουέλο 8 (3/5 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Κλίνκενμπργκ 10 (6/9 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 50% άριστες), Φρομ 13 (12/22 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. – 19% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 53% υπ. – 40% άριστες), Γαλιώτος, Παπαδόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Σάντερ 10 (10/27 επ., 56% υπ. – 36% άριστες), Πετρέας 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Μάρκου 10 (9/19 επ., 1 άσσος), Ρανγκέλ 8 (3/7 επ., 6 μπλοκ), Φράγκος 9 (9/23 επ., 74% υπ. – 58% άριστες) / Ζήσης (λ, 57% υπ. – 39% άριστες), Μπάσης, Κωστόπουλος 1 (1/3 επ.).