Φοβερή Δεσπολάρη και χάλκινο μετάλλιο στα 800 μ. (vid)

Η αθλήτρια του Παναθηναϊκού – και ποδοσφαιρίστρια του Τριφυλλιού – Γεωργία Δεσπολάρη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 800 μ. με 2.04.14 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 στο Έσπο της Φινλανδίας και το έκανε με το πλέον εντυπωσιακό τρόπο.

Η Ελληνίδα από τα πρώτα μέτρα της κούρσας έδειξε πως μπήκε για να διεκδικήσει ακόμη και το χρυσό μετάλλιο. Μετά τα πρώτα 200 μ. ηγήθηκε της κούρσας, αλλά ακόμη κι όταν άρχισε να χάνει έδαφος στα 500 μ. δεν έχασε ούτε την ψυχραιμία, ούτε την αυτοπεποίθηση της.

Η αθλήτρια του Μιχάλη Αναγνώστου 200 μ. πριν το φινάλε κι ενώ ήταν στην έκτη θέση άρχισε να ανεβάζει ρυθμό και τελικά στην τελική ευθεία προσπέρασε τις αντιπάλους της και τερμάτισε πανηγυρικά στην τρίτη θέση. Η Ελληνίδα, ήταν η νεότερη αθλήτρια του σημερινού τελικού και θα έχει την ευκαιρία να επιστρέψει για νέα διάκριση σε δύο χρόνια στην 15η διοργάνωση.

Το σημερινό ήταν το πρώτο μετάλλιο της χώρας στην ιστορία του αγωνίσματος και το πρώτο στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Η 20χρονη έχει καταφέρει τους τελευταίους μήνες να δείξει πως εκτός από ταλέντο έχει ψυχικά αποθέματα που της επιτρέπουν να στέκεται με αξιώσεις σε μεγάλες διοργάνωσες. Σήμερα πέτυχε την δεύτερη επίδοση της καριέρας της πίσω από το ατομικό της 2.02.31 σε μια κούρσα τακτικής, στην οποία δε θα ήταν εύκολο να προκύψει ένα νέο ατομικό ρεκόρ. Η καλύτερη παρουσία της χώρας μας στην ιστορία της διοργάνωσης ήταν η έκτη θέση της Έλενας Φιλάνδρα το 2005 στο Έρφουρτ.

View this post on Instagram

A post shared by SEGAS (@segas.gr)

Με το μετάλλιο της Δεσπολλάρη η χώρα μας έφτασε στην κατάκτηση του 30ου μεταλλίου στην ιστορία της διοργάνωσης από το 1997 όπου ξεκίνησε η διοργάνωση στο Τούρκου και στο 10ο χάλκινο.

Η Δεσπολλάρη είχε την υποστήριξη των μελών της εθνικής ομάδας που βρέθηκαν στο στάδιο και πανηγύρισαν την μεγάλη της επιτυχία.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ντανιέλα Γκαρσία (Ισπανία) με 2.02.96 και το ασημένιο η Βέρα Ματίλα (Φινλανδία) με 2.03.14. Η νικήτρια στην προηγούμενη διοργάνωση Βίλμα Νίλσεν ήταν έκτη με 2.04.66.

Δεν με ευνόησε η κούρσα, ξεκίνησε αργά και πάλι δημιουργήθηκε ένα μπουλούκι αθλητριών και λίγο έλειψε να κλειστό και να πέσω. Εγώ μπήκα για να κατακτήσω μετάλλιο, ακόμη και το χρυσό“, είπε η 20χρονη μετά την επιτυχία της και συμπλήρωσε:

Τα 800 μ. είναι αγώνισμα που πολλά μπορούν να συμβούν και παίζει ρόλο και η εμπειρία σε κούρσες αυτού του επιπέδου. Είχα δυνάμεις στα 200 μ., ίσως αν μπορούσα να περιμένω λίγο ακόμη πριν κάνω την αντεπίθεση να προλάβαινα και τις δύο πρώτες αθλήτριες“. Αναφορικά με το αν φοβήθηκε κάποια στιγμή μήπως μείνει εκτός μεταλλίων είπε: “Στα τελευταία 150 μ. φοβήθηκα ότι τελικά δε θα πετύχω το στόχο μου να κατακτήσει μετάλλιο. Είπα στον εαυτό μου έχω δυνάμεις πάμε λοιπόν.”

Η αθλήτρια μίλησε και για τη χρονιά συνολικά: “Όταν ξεκίνησε η χρονιά δεν περίμενα για κανέναν λόγο πως θα εξελιχθεί έτσι. Δούλεψα όμως πολύ και το σημαντικότερο είναι πως ο προπονητής μου, ο Μιχάλης Αναγνώστου, πίστεψε απίστευτα σε εμένα. Από την πρώτη στιγμή που με ανέλαβε εντόπισε τις ικανότητες μου, πίστεψε σε εμένα και φτάσαμε σήμερα σε αυτή την επιτυχία“.

Η Δεσπολλάρη είναι η νεαρότερη Ελληνίδα γυναίκα που κατακτά μετάλλιο στη διοργάνωση.