Futsal: Διέλυσε την ΑΕΚ με 4-2 στο Καματερό

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 4-2 της ΑΕΚ στο κλειστό του Καματερού, για την 12η αγωνιστική του Futsal. Oι “πράσινοι” πραγματοποίησαν εντυπωσιακή εμφάνιση και διέλυσαν την Ένωση, παίρνοντας μία σπουδαία νίκη και φυσικά τους 3 βαθμούς.

Το παιχνίδι:

Στο πρώτο ημίχρονο, οι «πράσινοι» προηγούνταν με 2-0 χάρη σε τέρματα του Κατεβτσιάν πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το 1-0 έγινε στο 17’, μετά από ωραία συνεργασία μεταξύ του Ντάρλα και του Κατεβτσιάν, με τον πρώτο να δίνει την ασίστ και τον δεύτερο να σημειώνει το πρώτο τέρμα του παιχνιδιού. Ένα λεπτό αργότερα το Τριφύλλι διπλασίασε τα τέρματα του. Με δράστη ξανά τον Κατεβτσιάν, οι «πράσινοι» πήραν διαφορά δυο τερμάτων.

Ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο δεν έλειψαν οι δυνατές μονομαχίες και τα σκληρά μαρκαρίσματα. Η Ένωση είχε τις ευκαιρίες, όμως οι του Γραψά την ουσία.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 3-1 με τον Ζιάκα στο 31ο λεπτό. Η ΑΕΚ πίεζε και έπαιρνε μέτρα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ανεβάσουν την επίδοση τους και στην συνέχεια, δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες. Στο 34′ κατάφεραν να μειώσουν το σκορ σε 3-2 με τον Αρτινό. Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός έλεγξε το παιχνίδι, χαμηλώνοντας το τέμπο του αγώνα, κάτι που τον συνέφερε αφού είχε το προβάδισμα. Η Ένωση έψαχνε την ισοφάριση η οποία δεν ήρθε ποτέ…

Στο 39ο λεπτό, ο Ντάρλας έκανε το τελικό 4-2 σκοράροντας από την μία πλευρά στην άλλη, αφού η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά έπαιζε μπακότερμα, σε μία προσπάθεια της να φέρει το ματς στα ίσα.