Γαλλικοί…καταλύτες, του αλλάζουν ταχύτητα στον τρόπο ανάπτυξης

Ο Παναθηναϊκός πέταξε για Ευρώπη με το διπλό στο Περιστέρι… Απέναντι στον Ατρόμητο σημείωσε την 13η νίκη ως φιλοξενούμενος στα δυτικά προάστια. Με σάλπισμα αντεπίθεσης στο Β ημίχρονο, καθώς στο πρώτο αντιμετώπισε σκαμπανεβάσματα στην κυκλοφορία της μπάλας…

Οι «πράσινοι» μπόρεσαν να μπλοκάρουν το αξιόλογο παιχνίδι των γηπεδούχων, αν και ισοφαρίστηκαν δύο φορές, επέστρεψαν σε τροχιά νίκης… Το «τριφύλλι» στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να κρατήσει την ισορροπία στην κατοχή μπάλας (52% για ατρόμητο έναντι 48% και να μακιγιάρει την εικόνα στην ασθμαίνουσα ανάπτυξη ενώ από το 60ο λεπτό και μετά ήταν αυτός που κυριάρχησε απόλυτα πάτησε γκάζι στο ματς και έφυγε άξια με το «διπλό».

Η βοήθεια των νεοαποκτηθέντων που κλειδωσαν…το διπλό

Εξαιρετικό παιχνίδι έκαναν από πλευρά τους τα τρία νέα μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας του Λάζλο Μπόλονι. Κινητήριοι μοχλοί και καταλύτες στο 3-2! Ο Νιας μπήκε ως αναγκαστική αλλαγή στην θέση του Σχέκενφελντ, ο οποίος τραυματίστηκε στο 35ο λεπτό. Ο Σενεγαλέζος αμυντικός έδωσε μεγάλη βοήθεια με της επεμβάσεις που έκανε και τα πολλά κλεψίματα σε όλη την διάρκεια του αγώνα, οι αριθμοί άλλωστε το αποδεικνύουν. Για ένα παίκτη που έβγαλε εις πέρας την τεράστια ευθύνη στο κέντρο της άμυνας, παίζοντας πρώτη φορά στη Super League, πρώτη φορά με αυτή τη σύνθεση με μιάμιση προπόνηση στο Κορωπί.

Από την άλλη Σανκαρέ και Ενγκμπακοτό λειτούργησαν ως γαλλικά κλειδιά… Περάσαν στον αγώνα στο 60ο και 61ο λεπτό, αντικατέστησαν τους Βέλεθ και Καμπετσή αντίστοιχα και έδωσαν άλλο ρυθμό στον πιο προβλέψιμο Παναθηναϊκό. Είδαμε και τους δύο παίκτες να πατάνε την περιοχή αρκετά, τον Ενγκμπακοτό περνώντας από αριστερά στα δεξιά να διεμβολίζει την άμυνα του Ατρόμητου…

Το τέρμα του Παναθηναϊκού προήλθε από ένα τρίγωνο που κατέληξε σε όμορφο και άκρως ποδοσφαιρικό συνδυασμό. Ο διεθνής εξτρεμ κατέβασε την μπάλα στο γέμισμα του Σωκράτη Διούδη, μια μια εντυπωσιακή προσπάθεια και σπριντ τον έχασαν έφτασε στην περιοχή του Ατρομήτου και έδωσε πάρε-βάλε στον Σανκαρέ για να γράψει το τελικό 3-2 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Οι «πράσινοι» μπορεί να φύγαν με τους τρείς βαθμούς από το Περιστέρι, ωστόσο το λάθη ήταν πολλά, χωρίς να έχουν μεγάλη διαφορά από αυτά του Ατρομήτου και τα γεμίσματα της ομάδας πολύ χαμηλά. Συγκεκριμένα τα λάθη του Παναθηναϊκού ήταν 51, ενώ η ομάδα του Σάββα Παντελίδη είχε 52. Στο κομμάτι των γεμισμάτων συνολικά έκανε 18 και μόλις τα τρία να είναι πετυχημένα (Ένα από αυτό έφερε το νικητήριο γκολ), έναντι 9 στα 32 του Ατρομήτου.

Ο Σάββας Παντελίδης ανέλαβε τον Ατρόμητο την περασμένη Πέμπτη (4/2), μετά την λύση της συνεργασίας με τον Νταμίρ Κάναντι. Ο Έλληνας τεχνικός όσες φορές έχει βρεθεί απέναντι στον Παναθηναϊκό, η ομάδα που καθοδηγεί ως γηπεδούχος δεν έχει ηττηθεί από το «τριφύλλι». Ωστόσο αυτό χθες άλλαξε με τους «πράσινους» να κερδίζουν τον Παντελίδη μέσα στην έδρα του. Έγινε κι αυτό, δείγμα του ότι βρίσκεται σε καλό φεγγάρι το “τριφύλλι” Ο Παναθηναϊκός κρατάει την ποιότητα που μπήκε στο παιχνίδι του και το κυριότερο πέραν του τρίποντου, οι φρέσκες μεταγραφές αποδείχτηκαν καταλυτικές και δείχνουν να του αλλάζουν ταχύτητα στον τρόπο ανάπτυξης, κάνοντας το μέλλον του ευοίωνο αγωνιστικά.