Γερμανία – Ελλάδα 107-96: “Ναυάγιο” στο Βερολίνο

EUROBASKET 2022 / ΕΛΛΑΔΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ (FIBA.COM/ONLY FOR EDITORIAL USE)

Η κάκιστη άμυνα, η ευστοχία των Γερμανών έξω από τη γραμμή του τρίποντου, ο αδικαιολόγητος εκνευρισμός και οι βεβιασμένες ενέργειες οδήγησαν την Εθνική ομάδα μπάσκετ στην ήττα – αποκλεισμό από τη Γερμανία με 107-96.

Η “Γαλανόλευκη” δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μπάσκετ και γεύτηκε σε άλλη μια τελική φάση έναν “πικρό” αποκλεισμό και μάλιστα από μια ομάδα με χαμηλότερης ποιότητας ρόστερ, αλλά περισσότερη θέληση και ενέργεια.

Πρώτος σκόρερ τoυ αγώνα ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 31 πόντους (8 ασίστ, 7 ριμπάουντ), ο οποίος αποβλήθηκε πέντε λεπτά πριν από το φινάλε με δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ, ενώ από τους νικητές ο Ντένις Σρούντερ σημείωσε 26 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-27, 57-61, 83-71, 107-96

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Γκιφάι 3, Χόλατζ, Λο 3 (1/8 σουτ), Ομπστ 19 (5/7 τρίποντα), Σρούντερ 26 (5/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη, 5 φάουλ σε 31 λεπτά), Σένγκφελντερ, Τάις 13 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 16 ριμπάουντ), Τίμαν 10 (6/6 βολές), Φόγκτμαν 8 (2), Βάγκνερ 19 (2/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα), Γουάιλερ-Μπαμπ 6, Βόλφαρθ-Μπότερμαν

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 7 (2/4 δίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Γιάαννης Αντετοκούνμπο 31 (12/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 30 λεπτά), Θανάσης Αντετοκούνμπο 4, Κώστας Αντετοκούνμπο, Καλάθης 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 13 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Λαρεντζάκης 18 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Λούντζης, Παπαγιάννης 6, Παπανικολάου 7 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 8 (1/6 σουτ, 3 ασίστ)