Γλιστράς… κι έτσι δεν… ΠΑΣ πουθενά

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 1-0 από τον ΠΑΣ στα Γιάννινα με γκολ του Παμλίδη στο 28′ και πλέον ψάχνει την ανατροπή στη ρεβάνς της Αθήνας.

Τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά στον κακό αγωνιστικό χώρο

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης φάνηκε διά γυμνού οφθαλμού ότι ο αγωνιστικός χώρος δεν ήταν και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση. Μάλιστα ο Γιώργος Δώνης από το 5ο λεπτό προέτρεψε τους παίκτες του να μην φέρνουν τη μπάλα στη μεριά που βρίσκονται οι πάγκοι των ομάδων, αριστερή όπως έκαναν επίθεση στο πρώτο μέρος οι “πράσινοι”, διότι ήταν σε χειρότερη κατάσταση. Μάλιστα έδωσε και οδηγία στον Τάσο Χατζηγιοβάνη να αφήσει την αριστερή πτέρυγα και να κινείται κυρίως δίπλα από τον Αργύρη Καμπετσή.

Πρώτος στο παιχνίδι απείλησε ο Παναθηναϊκός. Στο 11ο λεπτό ο Ζαχίντ έφερε με εκτέλεση φάουλ τη μπάλα στην περιοχή, αλλά την κεφαλιά του Καμπετσή έδιωξε σε κόρνερ ο Γιαννίκογλου. Μέχρι το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν κερδίσει τρία κόρνερ, με τον Διούδη ωστόσο να καθαρίζει όλες τις ψηλές μπάλες.

Γκολ ο ΠΑΣ, καμία «πράσινη» αντίδραση

Στο 24′ της αναμέτρησης ο Αποστολάκης στάθηκε άτυχος, καθώς γύρισε ο αστράγαλός του και αναγκάστηκε να περάσει εκτός παιχνιδιού. Μέχρι όμως να κάνει ένα υποτυπώδες ζέσταμα ο Κουρμπέλης, που θα αντικαθιστούσε τον νεαρό μπακ, ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ. Στο 28ο λεπτό ο Κάστρο σούταρε έξω από την περιοχή του Τριφυλλιού με τη μπάλα μετά από κόντρες να φτάνει στον Παμλίδη, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει από κοντά τον Διούδη. Μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους δεν υπήρχε καμία άλλη καλή στιγμή, με τους “πράσινους” να κάνουν ένα κάκιστο ημίχρονο.

Βελτιωμένος και με 4-4-2 στο δεύτερο μέρος

Ο Δώνης με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έκανε και την δεύτερη αλλαγή του. Ο Περέα πήρε τη θέση του Μπεκ, με τους “πράσινους” να γυρίζουν πλέον σε ένα 4-4-2. Οι οδηγίες του τεχνικού του Τριφυλλιού να πατήσουν οι κεντρικοί του χαφ όσο περισσότερο γίνεται την αντίπαλη περιοχή κι αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά. Ο Δώνης με κεφαλιά στο 46′ και ο Ζαχίντ με πλασέ στο 51′ έδειξαν τις διαθέσεις των φιλοξενούμενων για το δεύτερο 45λεπτο. Στο 56ο λεπτό το Τριφύλλι έφτασε μία ανάσα από τη ισοφάριση. Ο Ζαχίντ βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Καμπετσή, όμως το πλασέ του νεαρού επιθετικού πέρασε σύρριζα άουτ από το αριστερό δοκάρι της εστίας του ΠΑΣ.

Οι Γιαννιώτες “εμφανίστηκαν” για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος στο 59ο λεπτό. Ο Παμλίδης κέρδισε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καρτάλη, ωστόσο είδε τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο διαιτητής της αναμέτρησης σφύριξε λανθασμένα επιθετικό φάουλ του Καμπετσή πάνω στον Παντελάκη, πριν ο αμυντικός του ΠΑΣ βρει τη μπάλα με το χέρι. Από το ριπλέι δεν φαίνεται να υποπίπτει σε κανένα φάουλ ο επιθετικός των “πράσινων”. Ο Μπουκουβάλας επτά λεπτά αργότερα, έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ πριν ο Περέα κάνει την προβολή μέσα στη μικρή περιοχή της ομάδας των Ιωαννίνων.

Πάλι κοντά στο γκολ ο Καμπετσής, αλλά μέχρι εκεί…

Οι “πράσινοι” φόρτωσαν την αντίπαλη περιοχή με ποδοσφαιριστές, κι έψαξαν τις ευκαιρίες κυρίως με σέντρες από την αριστερή πλευρά. Με τη δεξιά πλευρά του γηπέδου να είναι κατάλληλη μόνο για… πατινάζ, οι παίκτες των δύο ομάδων είχαν περιοριστεί στα δύο τρίτα του πλάτους. Αυτή η “πολυκοσμία” δυσκόλεψε τη δημιουργία φάσεων του Τριφυλλιού από τον άξονα, με τη μπάλα κάτω. Στο 73′ ο Καμπετσής έπιασε ένα δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή του ΠΑΣ, αλλά ο Γιαννίκογλου απέκρουσε ενστικτωδώς σε κόρνερ.

Αυτή ήταν ουσιαστικά και η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι για την ομάδα του Παναθηναϊκού. Στα περίπου 20 εναπομείναντα λεπτά, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν πιο κοντά στην επίτευξη ενός τέρματος. Στο 87′ ο Παμλίδης αστόχησε με προβολή από πλεονεκτική θέση, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων οι παίκτες του ΠΑΣ μπερδεύτηκαν σε μία αντεπίθεση τρεις με έναν χάνοντας μία μεγάλη ευκαιρία για το 2-0.

Μετά την ήττα ο Παναθηναϊκός ψάχνει μια ανατροπή στη ρεβάνς του Ολυμπιακού σταδίου για να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης): Γιαννίκογλου, Σκόνδρας, Παντελάκης, Αποστολόπουλος, Μπουκουβάλας, Σιόντης, Κάστρο, Ξύδας (85′ Λιάσος), Καρτάλης (74′ Νάουμετς), Παμλίδης, Κριζμάν (68′ Λεό).

Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Αποστολάκης (29′ Κουρμπέλης), Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Νούνες, Δώνης, Χατζηγιοβάνης, Ζαχίντ, Μπεκ (46′ Περέα), Καμπετσής.