H απόλυτη κυριαρχία του Παναθηναϊκού σφραγίστηκε με δύο ιστορικά ρεκόρ!

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά αποδείχθηκε πως ήταν η σημερινή αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό για την Volley League, καθώς οι “πράσινοι” κυριάρχησαν απόλυτα των αντιπάλων τους και έφτασαν σε μία εύκολη νίκη με 3-0 σετ.

Πέρα από το βαθμολογικό και το ψυχολογικό όφελος, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν δύο ιστορικά ρεκόρ, αναφορικά με τις αναμετρήσεις τους με τον “αιώνιο αντίπαλο”.

Συγκεκριμένα από το 1998 και έπειτα που καθιερώθηκε το νέο σύστημα καταγραφής πόντων,  σήμερα σημειώθηκε η μεγαλύτερη συνολική διαφορά πόντων υπέρ των “πράσινων”, με την κυριαρχία τους να αποτυπώνεται στο υπέρ τους 75-49 (25-20, 25-11, 25-18).

Πρόκειται για την μεγαλύτερη σε έκταση νίκη του “τριφυλλιού”, ενώ το επίτευγμα γίνεται ακόμα πιο σημαντικό αν αναλογιστούμε πως οι δύο ομάδες έπαιξαν μόλις τρία σετ.

Την ίδια ώρα το σκορ με το οποίο οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κατέκτησαν το δεύτερο σετ (25-11), αποτελεί τη μεγαλύτερη “πράσινη” διαφορά στα ντέρμπι των δύο ομάδων.