Η… 30αρα του Ουάιλι στο NBL

Ο νεοαποκτηθείς σέντερ του Παναθηναϊκού, Τζέικομπ Ουάιλι… όργωνε με τη φανέλα της Αδελαΐδας στο Πρωτάθλημα μπάσκετ της Αυστραλίας.

Ειδικά, δε, στην αναμέτρηση κόντρα στους Τάιπανς έβγαλε μάτια. Σε μόλις 24 λεπτά αγώνα ο Αμερικανός αθλητής πέτυχε 30 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ (2 αμυντικά, 2 επιθετικά), μοίρασε 2 ασίστ και πραγματοποίησε 1 κλέψιμο.

Ο Ουάιλι έπαιζε με τα χρώματα της Αδελαΐδας στο NBL (Πρωτάθλημα Αυστραλίας) την περασμένη σεζόν (2018-19), ολοκληρώνοντας τη σεζόν με 12.2 πόντους (76% βολές, 56% δίποντα, 33% τρίποντα), 4.9 ριμπάουντ, 1.0 ασίστ, 0.5 κοψίματα, 0.6 κλεψίματα, 1.6 λάθη και 1.8 φάουλ σε 28 αγώνες.

Φυσικά ο 24χρονος σέντερ του Τριφυλλιού δεν αγωνίστηκε μόνο στην Ωκεανία πέρυσι, αφού τον Φεβρουάριο του 2019 μεταγράφηκε στη Γκραν Κανάρια, με την οποία σε 7 ματς στην Ευρωλίγκα κατέγραψε κατά μέσο όρο 10 πόντους (80% βολές, 63.3 δίποντα), 2.6 ριμπάουντ, 0.6 ασίστ, 0.9 κλεψίματα και 0.3 κοψίματα.

Όλως… τυχαίως, το καλύτερό του ματς στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση ήταν εκείνο απέναντι στο Τριφύλλι, καθώς σε 27 λεπτά αγωνιστικής δράσης σημείωσε 16 πόντους (4/4 βολές, 6/10 δίποντα) 4 ριμπάουντ (3 επιθετικά, 1 αμυντικό), 1 κόψιμο και 1 λάθος, στη νίκη της ομάδας του Ρικ Πιτίνο με 99-80.