Η “κατάρα” της πρώτης του νέου έτους (vids,pics)

Το πρώτο παιχνίδι του Παναθηναϊκού για το 2020 έμελλε να είναι αυτό απέναντι στον Ολυμπιακό. Το Τριφύλλι αντιμετωπίζει τους Πειραιώτες την Κυριακή 5/1 στις 19:30, για τη 17η αγωνιστική της Superleague. Ένα ντέρμπι “αιωνίων” είναι πάντοτε δύσκολο σε προβλέψεις, πόσο μάλλον όταν είναι μετά από διάστημα διακοπής του πρωταθλήματος.

Ωστόσο, η… παράδοση, όσον αφορά την πρώτη αναμέτρηση για το νέο έτος την τελευταία δεκαετία, δεν είναι με το μέρος των “πράσινων”. Το Τριφύλλι μετράει μόλις 3 νίκες κάνοντας ποδαρικό με το… αριστερό τα τελευταία χρόνια.

Την σεζόν 2010/11 οι “πράσινοι” πέρασαν με το “διπλό” (0-2) από την έδρα της Ξάνθης, χάρη σε γκολ του Σισέ και του Χριστοδουλόπουλου. Ο Παναθηναϊκός… ευχήθηκε στους γηπεδούχους με γκολ του Γάλλου στο πρώτο λεπτό και τους… αποχαιρέτησε με ένα τέρμα του Χριστοδουλόπουλου στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Την επόμενη χρονιά, το Τριφύλλι γλίτωσε την ήττα στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό με ένα τέρμα του Τοτσέ στο 94′.

Την πέμπτη Ιανουαρίου του 2013 ο Λεβαδειακός “σόκαρε” τους “πράσινους”, επικρατώντας στο ΟΑΚΑ με 2-1. Παρά το γκολ του Τοτσέ στο 12′, οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και με δύο τέρματα του Βασιλείου (38′,75′) πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης. Τη σεζόν 2013/14 ο Παναθηναϊκός έκανε και πάλι ποδαρικό στο Αγρίνιο, ξανά με το… αριστερό όμως. Ο Παναιτωλικός επικράτησε με 1-0 με γκολ του Καμαρά ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 30 στο παιχνίδι.

Την επόμενη χρονιά σειρά είχε το 0-0 στα Γιάννινα με τον τοπικό ΠΑΣ, σε δύο… δόσεις. Η αναμέτρηση αρχικά είχε διακοπή στο 30ο λεπτό λόγω πυκνής ομίχλης. Την επόμενη ημέρα είχαμε τη συνέχεια με το Τριφύλλι να χάνει αρκετές ευκαιρίες για να φύγει με το “τρίποντο”. Επιτέλους νίκη για τον Παναθηναϊκό σε πρώτη νέου έτους, μετά από τέσσερα χρόνια. Στις 4 Ιανουαρίου του 2016 βρέθηκε πάλι ο Παναιτωλικός απέναντι στο Τριφύλλι. Αυτή τη φορά όμως το ματς έγινε στην Αθήνα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια άτυπη “εκδίκηση”.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του μετέπειτα παίκτη του Παναθηναϊκού, Λούκας Βιγιαφάνιες, μόλις στο 2ο λεπτό. Μέχρι το 11′ όμως το ματς είχε έρθει “τούμπα”. Αμπέιντ (6′) και Πέτρις (11′) έβαλαν μπροστά στο σκορ το Τριφύλλι, αλλά ο Μαρκόφσκι στο 16ο λεπτό έκανε το 2-2. Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός πάλι με τους Πέτριτς (51′) και Αμπέιντ (92′) κατάφερε τελικά να πάρει το “τρίποντο”.

Στις 5 Ιανουαρίου του 2017 οι “πράσινοι” αντιμετώπισαν στην Κρήτη τον Πλατανιά στο εξ αναβολής παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 1-0, με τον Μπανανά να σκοράρει στο 74ο λεπτό. Την επόμενη σεζόν είχαμε την… ρεβάνς με το Τριφύλλι να επικρατεί με 2-0 χάρη σε δύο γκολ του Βιγιαφάνιες.

Τη σεζόν 2018/19 το πρώτο ματς των “πράσινων” ήταν για τον θεσμό του Κυπέλλου απέναντι στη Λαμία. Η ομάδα της Φθιώτιδας είχε επικρατήσει με 1-0 χάρη σε ένα πέναλτι του Μπαράλες. Αλλά και η πρώτη για τη Superleague τρεις ημέρες μετά, δεν ήταν νικηφόρα. Το 2-2 (48′ Μπουζούκης, 68′ Κολοβέτσιος-19′,97′ Κάστρο) στο ΟΑΚΑ απέναντι στην Ξάνθη άφησε πικρή γεύση στην ομάδα του Γιώργου Δώνη.