Η κούραση… νίκησε τις “πράσινες”

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να φύγει με το διπλό από τη Σαντορίνη, αλλά η κούραση τους κατέβαλε στο πιο κρίσιμο σημείο. Οι “πράσινες” σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στο τάι μπρέικ, ηττήθηκαν με 3-2 σετ από τον ΑΟ Θήρας, αλλά τουλάχιστον κατάφεραν να φύγουν με έναν βαθμό στις αποσκευές τους.

Στο 1ο σετ οι 2 ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, με τον Α.Ο. Θήρας να “ανοίγει” το σκορ και να κάνει το 2-0. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βρει τα “πατήματά” του και έκανε το 2-2. Από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ, αφού έφτασαν σε ισοπαλία μέχρι το 15-15. Έπειτα, η ομάδα από την Σαντορίνη “πήρε κεφάλι” με 4 πόντους διαφορά (19-15) και όσο και αν προσπάθησε το Τριφύλλι, δεν κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και ηττήθηκε με σκορ 25-20.

Ο Παναθηναϊκός στο 2ο σετ μπήκε πολύ πιο δυνατά και φάνηκε πως θέλει να ισοφαρίσει τα σετ. Από την αρχή το Τριφύλλι άφησε “πίσω” του τον Α.Ο. Θήρας (3-7), όμως οι γηπεδούχοι γρήγορα κατάφεραν να ισοφαρίσουν (7-7). Στην συνέχεια, η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση και με 5 σερί πόντους βρέθηκε μπροστά ξανά στο σκορ (7-12) ενώ έφτασε τη διαφορά μέχρι και το +10 (12-22). Ο Α.Ο. Θήρας προσπάθησε να μειώσει κάνοντας το 18-24, όμως η Όλγα Βεργίδου τελειώσε το παιχνίδι με έναν εξαιρετικό πόντο και έκανε το 18-25.

Το 3ο σετ εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι, καθώς και οι 2 ομάδες “πάλεψαν” σκληρά για τη νίκη. Ο Παναθηναϊκός “άνοιξε” το σκορ με τον Α.Ο. Θήρας να απαντάει πολύ γρήγορα. Το σκορ έφτασε στο 7-5 με τους γηπεδούχους να “αφήνουν” πίσω τις “πράσινες”, όμως το Τριφύλλι κατάφερε να το “γυρίσει” με 8-11. Το παιχνίδι από εκείνο το σημείο μετατράπηκε σε ντέρμπι με τις ομάδες να φτάνουν συνεχώς σε ισοπαλία μέχρι το 15-15. Η ομάδα της Σαντορίνης, έδειξε περισσότερο πάθος και έφτασε την διαφορά στο +3 (20-17) με την ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη να απαντάει γρήγορα και να ισοφαρίζει σε 22-22. Αυτό δεν ήταν αρκετό όμως, και ο Α.Ο. Θήρας πήρε το 3ο σετ με 25-22.

Στην αρχή του 4ου σετ, το σκορ πήγαινε κοντά, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες μέχρι το 4-4. Ο Α.Ο. Θήρας μπορεί να βρέθηκε στο +2 (6-4), οι “πράσινες” όμως, δεν είχαν πει την “τελευταία” τους κουβέντα και άλλαξαν όλο το παιχνίδι περνώντας μπροστά στο σκορ (7-9). Το Τριφύλλι είχε τον έλεγχο στο 4ο σετ αφού είχε πάρει μία καλή διαφορά από την ομάδα της Σαντορίνης ενώ κατάφερε να πάρει μέχρι και 5 πόντους διαφορά (15-20). Κάποια λάθη στη συνέχεια από τις “πράσινες” άφησαν τον Α.Ο. Θήρας να μειώσει, όμως γρήγορα τα “φίνα κορίτσια” ξαναβρήκαν το ρυθμό τους και έκαναν το 2-2 με σκορ 21-25.

Στο τελευταίο σετ αυτού του μεγάλου ντέρμπι, τα κορίτσια του Κυριάκου Καμπερίδη ξεκίνησαν με άσχημο τρόπο, καθώς άφησαν τον Α.Ο Θήρας να πάρει διαφορά 6 πόντων (6-0). Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 6-2, αλλά η ομάδα από την Σαντορίνη είχε ήδη πάρει μία καλή διαφορά που δύσκολα θα άλλαζε. Τελικά, τα “φίνα κορίτσια” δεν κατάφεραν να βρουν τον ρυθμό των γηπεδούχων και ηττήθηκαν με 15-2.

Τα σετ: 25-20, 18-25, 25-22, 21-25, 15-6