Οι Κουστένης και Αδαμόπουλος υπέγραψαν τον τίτλο νούμερο 1645!

Ένας ακόμα τίτλος προστέθηκε στη συλλογή του μεγαλύτερου συλλόγου της χώρα μας, καθώς η ομάδα μπάσκετ Παίδων του Παναθηναϊκού επικράτησε  με 78-70 του Περιστερίου στο ‘”Ανδρέας Παπανδρέου” και στέφθηκε πρωταθλήτρια της Α’ ΈΣΚΑ Παίδων, κάνοντας το 2-0 στην σειρά των τελικών.

Οι “πράσινοι’ λεβέντες κατάφεραν να ανταποκριθούν σε ένα τόσο απαιτητικό παιχνίδι, παρά το γεγονός πως δεν είχαν στη σύνθεσή τους τον μεγάλο τους σταρ, Νεοκλή Αβδάλα,  καθώς ο 16χρονος γκαρντ  ταλαιπωρείται από ίωση. Μάλιστα τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα στην δεύτερη περίοδο, όταν ο Διονύσης Ρημαγμός γύρισε το πόδι του και αναγκάστηκε να παρακολουθήσει το υπόλοιπο της αναμέτρησης από τον πάγκο.

Παρόλα αυτά το “τριφύλλι”” ευτύχησε να έχει σε καταπληκτική μέρα τον γιο του Τζίμη Κουστένη, Ανδρέα, ο οποίος υπέγραψε τη νίκη της ομάδας του σημειώνοντας 32 πόντους. Ιδιαίτερα καθοριστικός στο φινάλε ήταν και ο νεαρός σέντερ Βαγγέλης Αδαμόπουλος, ο οποίος με 5 σερί πόντους μετέτρεψε το 67-69 (υπέρ του Παναθηναϊκού) σε 67-74 και ενώ απέμεναν  35 δεύτερα για τη λήξη του αγώνα, γέρνοντας οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του “τριφυλλιού”. Καλή παρουσία είχαν και οι Ζερβός και Αθανασόπουλος.

Το Περιστέρι μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 22-16, με πρωταγωνιστές τους συνήθης υπόπτους Μαραγκουδάκη και Χαβουτσά.

Ωστόσο από την δεύτερη περίοδο και έπειτα οι “πράσινοι” έφεραν το ματς στα ίσα, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο βρέθηκαν στο +6  κυρίως χάρη στον εκπληκτικό Ανδρέα Κουστένη.

Όταν ο τελευταίος σίγησε, η λύση ήρθε διά χειρός Βαγγέλη Αδαμόπουλου και έτσι μία ακόμη κούπα βάφτηκε “πράσινη”.

Θυμίζουμε πως στο πρώτο ματς της σειράς οι “πράσινοι” επικράτησαν με 67-66 στη Λεωφόρο, με τον μεγάλο απόντα του σημερινού ματς Νεοκλή Αβδάλα να πετυχαίνει 32 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 39-39, 55-61, 70-78