Η Λαμία βάζει δύσκολα στον Παναθηναϊκό

Η Λαμία από τη στιγμή που ανέβηκε στη Super League έχει εξελιχθεί στον κακό «δαίμονα» του Παναθηναϊκού, με τους συνεχόμενους αποκλεισμούς στο Κύπελλο να μένουν χαραγμένοι στο μυαλό των οπαδών του Τριφυλλιού.

Οι «πράσινοι» όμως δεν τα βρίσκουν ζόρικα μόνο στις αναμετρήσεις Κυπέλλου απέναντι στους Φθιωτούς, καθώς και στα παιχνίδια πρωταθλήματος, το Τριφύλλι, δυσκολεύεται αρκετά.

Ενδεικτικό είναι ότι από τη στιγμή που ο αποψινός (24/8) αντίπαλος του Παναθηναϊκού ανέβηκε στη μεγάλη κατηγορία, οι «πράσινοι» δεν έχουν νικήσει σε εκτός έδρας αναμέτρηση.

Είτε μιλάμε για το θεσμό του Κυπέλλου, είτε για το πρωτάθλημα, το «διπλό» για το Τριφύλλι αγνοείται σε τέσσερις αναμετρήσεις.

Τη σεζόν 2017-18, η Αθηναϊκή ομάδα είχε δεχθεί μια από τις σοκαρίστηκες ήττες των τελευταίων ετών, με το 4-1 του Κυπέλλου να σκορπίζει την απογοήτευση στο «πράσινο» στρατόπεδο.

Νωρίτερα εκείνη τη χρονιά, στο πλαίσιο της Super League, έπρεπε να σκοράρει ο Γκιγιέρμο Μολίνς στο 85′ για να γλιτώσει την ήττα ο Παναθηναϊκός, με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ.

Την περασμένη σεζόν, οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 1-0 και τις δυο φορές που αγωνίστηκαν στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας.  Το 52ο λεπτό ήταν το… γρουσούζικο και στις δύο αναμετρήσεις με τους Μπερτόλιο και Μπαράλες να σκοράρουν σε πρωτάθλημα και Κύπελλο αντίστοιχα.

Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί στη Λαμία και το 1968 για το Κύπελλο, με τους «πράσινους» να προκρίνονται δύσκολα στην παράταση. Οι γηπεδούχοι είχαν βρεθεί μια ανάσα από τη νίκη, παίρνοντας προβάδισμα στο 90′ με τον Καρανικόλα, αλλά ο Δομάζος είχε ισοφαρίσει στο 97′ με απ’ ευθείας χτύπημα κόρνερ. Το γκολ της πρόκρισης για το Τριφύλλι είχε πετύχει ο Βουδούρης στο 120′.