Η Λοριάν νίκησε τη Ρεν και την “έστειλε” με ήττα στη Λεωφόρο!

Με την χειρότερη δυνατή ψυχολογία θα ταξιδέψει στην Αθήνα για το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό η Ρεν, αφού η αντίπαλος του Τριφυλλιού στους ομίλους του Europa League, ηττήθηκε (2-1) από τη Λοριάν στο ντέρμπι της Βρετάνης και έμεινε για τρίτη διαδοχική αναμέτρηση δίχως πόντο!

Η Ρεν ήταν ανώτερη στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Λοριάν, έχασε πολλές ευκαιρίες, ωστόσο το ντέρμπι της Βρετάνης “βάφτηκε” στα χρώματα των γηπεδούχων (2-1).

Η ομάδα του Μπρούνο Ζενεσιό, είχε την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, όμως δεν ήταν κυνική. Αντίθετα, η Λοριάν με μόλις πέντε ευκαιρίες, βρήκε δίχτυα δύο φορές και στο φινάλε πήρε το τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με το… καλησπέρα, όταν στο 4ο λεπτό, ο Ομαρί, άθελά του, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με το γκολ του Μπλας, ύστερα από ασίστ του Γουϊρί στο 21′, όμως η Λοριάν σκόραρε εκ νέου με τον Τουρέ, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Αυτό το γκολ αποδείχθηκε “χρυσό” για το σύνολο το Ρεζίς Λε Μπρί, αφού ήταν αυτό που χάρισε τελικά, τους τρεις βαθμούς στη Λοριάν.

Με αυτό τον τρόπο, η Ρεν γνώρισε την τρίτη διαδοχική ήττα, παρέμεινε στην 9η θέση της βαθμολογίας του γαλλικού πρωταθλήματος, με 11 βαθμούς και έρχεται με αρνητικό αποτέλεσμα στη Λεωφόρο, για το ματς με τον Παναθηναϊκό (26/10, 22:00), που θα διεξαχθεί στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του UEFA Europa League.