Η μαύρη τρύπα, έκλεισε! (vids)

Το καταπληκτικό σερί του Παναθηναϊκού και το ότι παραμένει αήττητος στο δεύτερο γύρο δεν οφείλεται μόνο στην αμυντική βελτίωση, αλλά και στην προσπάθεια των παικτών του μέχρι το τελευταίο λεπτό κάθε αγώνα.

Οι “πράσινοι” έχουν βελτιωθεί στην επίθεση και ενδεικτικό είναι πως έχουν πετύχει αρκετά τέρματα στο τελευταίο ημίωρο (61′ και μετά) των αγώνων τους. Μέχρι τα Χριστούγεννα είχαν σκοράρει μόλις μία φορά μετά το 61′, σε εκείνο το 2-2 με τον ΟΦΗ που ήρθε στις καθυστερήσεις με γκολ του Μακέντα στο “Γεντί Κουλέ”.

Φαίνεται όμως πως πλέον έχουν κάνει στροφή 180 μοιρών σ΄ αυτό το κομμάτι. Ο Παναθηναϊκός σε 1,5 σχεδόν μήνα μέσα στο 2021 εκτός από το αήττητο 8 σερί αγώνων έχει σκοράρει 5 φορές στα τελευταία 30 λεπτά των ματς του και έχει καταφέρει να πάρει πολύτιμους βαθμούς.

Η πρώτη φορά που το έκανε στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος ήταν το γκολ του Εμμανουηλίδη με την ΑΕΛ στο φινάλε της αναμέτρησης που “σφράγισε” τη νίκη για το Τριφύλλι. Έπειτα ακολούθησε το γκολ του Καμπετσή στο 86′ με τον ΟΦΗ στο “Απόστολος Νικολαΐδης”, αλλά και το εκτός έδρας γκολ (65′) του Ιωαννίδη με το Βόλο. Από και και πέρα τη σκυτάλη πήρε ο Σανκαρέ. Ο Σενεγαλέζος έχει αγωνιστεί σε μόλις 2 ματς μέχρι στιγμής, έχοντας 2 γκολ και 1 ασίστ. Στο ντεμπούτο του έκανε το 2-3 στο 84′ στη νίκη κόντρα στον Ατρόμητο, ενώ στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό σκόραρε στο 73′ και έδωσε “αέρα” δύο τερμάτων στους “πράσινους”.