Οι “πράσινοι” που έχουν κάνει “σεφτέ” εναντίον του ΠΑΟΚ (vids)

Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει την Κυριακή (3/4) τον ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστική των πλέι οφ της Super League. Πρόκειται για ένα παιχνίδι όπου η νίκη είναι μονόδρομος για τους “πράσινους”, τόσο για ψυχολογικούς, όσο και για βαθμολογικούς λόγους.

Από πλευράς των γηπεδούχων, οκτώ παίκτες του φετινού ρόστερ έχουν καταφέρει να σκοράρουν μέχρι σήμερα εναντίον του “δικεφάλου του Βορρά”, ενώ όσον αφορά την φετινή σεζόν, δίχτυα έχουν βρει δύο παίκτες του “τριφυλλιού” και συγκεκριμένα οι Σεμπάστιαν Παλάσιος και Ζοζέ Μαουρίσιο.

Πάμε όμως να δούμε αναλυτικά όλους τους “πράσινους” σκόρερ καθώς και τον αριθμό των γκολ που έχουν πετύχει.

Στην κορυφή της λίστας βρίσκεται ο Φεντερίκο Μακέντα με 4, ενώ ακολουθούν οι Αϊτόρ Κανταλαπιέντρα και Φραν Βέλεθ με 2. Μάλιστα αξίζει να σημειωθεί πως ο Ισπανός αμυντικός πλήγωσε τους “Θεσσαλονικείς” κατά τη διάρκεια της θητείας του στον Άρη.

Τέλος από ένα τέρμα έχουν πετύχει οι Λούκας Βιγιαφάνιες, Τάσος Χατζηγιοβάνης, Φώτης Ιωαννίδης, Σεμπάστιαν Παλάσιος και Ζοζέ Μαουρίσιο.

Αναλυτικά:

Μακέντα 4:  Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-0 (κανονική περίοδος σεζόν 2019/2020), ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-2 (κανονική περίοδος σεζόν2019/2020), Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-1 (Κανονική περίοδος σεζόν 2020/2021) και Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 3-0 (πλέι οφ σεζόν 2020/2021)

Αϊτόρ 2:  ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-1 (Κανονική περίοδος σεζόν 2020/2021) και Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 3-0 (πλέι οφ σεζόν 2020/2021)

Βέλεθ 2:  ΠΑΟΚ – Άρης 1-1 (κανονική περίοδος σεζόν 2018-2019) και Άρης – ΠΑΟΚ 4-2 (κανονική περίοδος σεζόν 2019-2020)

Βιγιαφάνιες 1:   Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 3-0 (πλέι οφ σεζόν 2020/2021)

Ιωαννίδης 1:  Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-1 (Κανονική περίοδος σεζόν 2020/2021)

Χατζηγιοβάνης 1:  Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-0 (κανονική περίοδος σεζόν 2019/2020)

Mαουρίσιο 1:  Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-3 (κανονική περίοδος σεζόν 2021/2022)

Παλάσιος 1:  ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-1 (κανονική περίοδος σεζόν 2021/2022)