Η προϊστορία του Παναθηναϊκού απέναντι στην “ρώσικη αρκούδα”

pao cska
Η ΤΣΣΚΑ είναι η επόμενη αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι “πράσινοι” δίνουν ένα παιχνίδι “ζωής και θανάτου”, αφού η ήττα στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό, μείωσε τη διαφορά του Τριφυλλιού με τους διώκτες της 6ης θέσης. Το Trifilara.gr θυμάται τις μεγάλες “μάχες” του Παναθηναϊκού με την ΤΣΣΚΑ:
Αξίζει να σημειωθεί, πως από το 2000, ο Παναθηναϊκός έχει 16 νίκες και 18 ήττες απέναντι στην «Ρώσικη Αρκούδα». Επιπροσθέτως, από αυτές τις 18 ήττες, οι 11 είναι εκτός έδρας.
Ας ξεκινήσουμε λοιπόν από την επικράτηση του Παναθηναϊκού επί της ΤΣΣΚΑ στις 28/12/2018 στο ΟΑΚΑ με τελικό σκορ 96-84.
Ο αρχηγός του Τριφυλλιού, Νικ Καλάθης (14 πόντους, 10 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα) αλλά και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Ρικ Πιτίνο, Ιωάννης Παπαπέτρου (17 πόντους, 3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα) ήταν οι δύο «πυλώνες» στους οποίους στηρίχτηκε ο Παναθηναϊκός για την νίκη αυτή.
Συγκεκριμένα, στην αρχή του αγώνα και οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ, χωρίς να επιτρέπει ο ένας στον άλλον να «χτίσει» κάποιου είδους διαφορά. Όμως με καλές άμυνες και σωστή επιθετική λειτουργία, το Τριφύλλι βρέθηκε μπροστά στο ημίχρονο με 11 πόντους (55-44). Στην 4η περίοδο όμως η ΤΣΣΚΑ «απάντησε» στον Παναθηναϊκό και έφερε το ματς μέχρι και στους 3 πόντους (73-70). Με οδηγό όμως τον αρχηγό των Πρασίνων, Νικ Καλάθη, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο πήρε και πάλι μια διαφορά ασφαλείας (85-72, 3 λεπτά πριν την λήξη) και την κράτησε μέχρι και το τέλους του αγώνα με το τελικό 96-84.
Ο Στεφάν Λάσμε πρόσθεσε 13 πόντους ενώ ο Λιθουανός γκαρντ, Λούκας Λεκάβιτσιους, σκόραρε 11. Από την πλευρά των Ρώσων, ο Γουίλ Κλάιμπερν βρέθηκε σε τρομερή βραδιά ( 24 πόντους) αλλά αυτό από ότι φαίνεται δεν ήταν αρκετό για να δώσει την νίκη στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Πάμε στην πιο πρόσφατη επικράτηση του Παναθηναϊκού επί της ΤΣΣΚΑ, η οποία ήταν αυτή τη σεζόν μάλιστα, εκτός έδρας στις 3/1/2020 με τελικό σκορ 102-106.
 Ο αγώνας είχε κλειστές διαφορές μέχρι το ημίχρονο, χωρίς καμία ομάδα να ξεφεύγει με διψήφια διαφορά (45-49). Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» για σχεδόν όλη την διάρκεια του αγώνα, όμως 2 λεπτά πριν την λήξη, το Τριφύλλι βρισκόταν πίσω με 6 (87-81) και χρειαζόταν άμεση λύση την οποία την έδωσε ο Γούεσλει Τζόνσον με τρίποντο από την γωνία. Με 10 δευτερόλεπτα να μένουν για την λήξη του αγώνα, ο Παναθηναϊκός ήταν με «την πλάτη στον τοίχο» αφού έχανε για 3. Όμως, ο αρχηγός της ομάδας, ο Νικ Καλάθης, έδωσε «ανάσα» στον Παναθηναϊκό, με τρίποντο από την άλλη γωνία που ευστόχησε λίγο πιο πριν ο Τζόνσον, και έστειλε το ματς στην παράταση.
Στο έξτρα πεντάλεπτο, πάλι ο Τζόνσον και ο Καλάθης, ευστόχησαν και οι δύο σε διαδοχικά τρίποντα, τα οποία «εκτέλεσαν» τους Ρώσους, και έτσι, σε συνδυασμό την ψυχραιμία του  Φριντέτ στις βολές, χάρισαν αυτό το μεγαλοπρεπές «διπλό» στον Παναθηναϊκό.
Ο Ντίνος Μήτογλου έκανε ένα από τα καλύτερα ματς της ζωής του αφού έβαλε 25 πόντους (11/15 δίποντα) και μάζεψε 16 ριμπάουντ, νούμερα τα οποία θα τα ζήλευαν και οι καλύτεροι ψηλοί στο NBA. Μαζί με την μεγαλειώδης εμφάνιση του Νικ Καλάθη (22 πόντους, 18 ασίστ), επισκίασαν την επίσης τρομερή εμφάνιση του πρώην Πράσινου Μάικ Τζέιμς (30 πόντους, 6/12 δίποντα, 4/11 τρίποντα).

Δεν γίνεται να κάνουμε προϊστορία χωρίς να βάλουμε και τον απίστευτο τελικό Ευρωλίγκας στο Βερολίνο το 2009, όπου ο Παναθηναϊκός «έραψε» το 5ο αστέρι στην τεράστια φανέλα του, με τελικό σκορ 73-71.
Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ της O2 Arena αποφασισμένος να τελειώσει το έργο από νωρίς, καθώς η άμυνα του αλλά και η επίθεση του ήταν διαστημικά καλή. Καθολική κυριαρχία από τους Πράσινους, οι οποίοι ήταν καυτοί πίσω από την γραμμή των 6,75, με αποκορύφωμα την απίστευτη πάσα πίσω από την πλάτη, του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στον Ντρού Νίκολας, ο οποίος ευστόχησε σε τρίποντο στη λήξη του 1ου ημιχρόνου (48-28).
Όμως, η «Ρώσικη Αρκούδα» δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, καθώς η ομάδα του Έτορε Μεσίνα, μπήκε δυνατά στο 2ο ημίχρονο, και μέσω της πολύ σκληρής της άμυνας, κράτησε τον Παναθηναϊκό στους μόλις 8 πόντους στην 3η περίοδο. Το Τριφύλλι είχε μια διαφορά 10 πόντων στην 4η περίοδο, την οποία η ΤΣΣΚΑ «ροκάνισε» ακόμα περισσότερο, φτάνοντάς την στους 5, 3 λεπτά πριν την λήξη.
Με τεράστια ψυχραιμία στις βολές του Μπατίστ και του Διαμαντίδη, ο Παναθηναϊκός βρισκόταν μπροστά με μόλις 2 πόντους, με τα τελευταία 6 δευτερόλεπτα να είναι όλα της ΤΣΣΚΑ. Για καλή τύχη του Παναθηναϊκού, ο Σισκάουσκας αστόχησε σε τρίποντο υπό πίεση μπροστά από τον Ντρού Νίκολας, και ο Παναθηναϊκός στέφτηκε πρωταθλητής για 5η φορά στην ιστορία του.
Ο Βασίλης Σπανούλης και ο Αντώνης Φώτσης, ήταν οι top scorers του Παναθηναϊκού με 13 έκαστος. Από την Ρώσικη πλευρά, ο Τζέι Αρ Χόλντεν είχε 14 ενώ ο Λάνγκτον και ο Σισκάουσκας 13 ο καθένας.
Το καλύτερο το αφήσαμε για το τέλος, μια νίκη έπος απέναντι σε ένα από τα σύγχρονα μεγαθήρια του Ευρωπαϊκού Μπάσκετ. Συγκεκριμένα, ο Παναθηναϊκός αντιμετώπιζε εκτός έδρας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (15/3/2019), όπου και έκανε ένα από τα μεγαλύτερα «διπλά» όλων των εποχών.
Ο αγώνας, όπως οι περισσότεροι αγώνες μεταξύ των δύο ομάδων, ήταν σχετικά κοντά στην διαφορά, με εξαίρεση ένα ξέσπασμα των Ρώσων στα μισά της 3ης περιόδου όπου πήγαν την διαφορά μέχρι και τους 10 πόντους(49-39). Το Τριφύλλι όμως δεν «μάσησε» και επέστρεψε στον αγώνα, παίρνοντας και μάλιστα το προβάδισμα ένα λεπτό πριν την λήξη της 3ης περιόδου (57-58).
Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι», με την ΤΣΣΚΑ να έχει 2 πόντους προβάδισμα, και την τελευταία επίθεση να είναι στα χέρια του Παναθηναϊκού. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου, με 4 δευτερόλεπτα να απομένουν για την λήξη, βρίσκει τον αμαρκάριστο Καλάθη, ο οποίος εκτελεί από τα 8+ μέτρα και ευστοχεί με την βοήθεια του ταμπλό, παγώνοντας όλο το γήπεδο και τους οπαδούς της ΤΣΣΚΑ.
Αυτό το σουτ έδωσε την τεράστια αυτή νίκη στον Παναθηναϊκό, αφού τα 0,2 δευτερόλεπτα που είχαν μείνει δεν ήταν αρκετά για τους Ρώσους, και έτσι, το Τριφύλλι «δραπέτευσε» παλικαρίσια μέσα από την Μόσχα.
Για τους Πράσινους, ο Ντεσόν Τόμας είχε 12 πόντους ενώ ο Νικ Καλάθης είχε 11 πόντους και 9 ασίστ. Από την αντίπαλη πλευρά, ξεχώρισε ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με τους 25 πόντους του, οι οποίοι εν τέλει δεν ήταν αρκετοί.