Η τεράστια ευκαιρία του Παναθηναϊκού – Παραπαίει ο ΠΑΟΚ

VOLLEY LEAGUE 2021-2022 / ΠΑΟ - ΚΗΦΙΣΙΑ (ΣΩΤΗΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 0-3 σετ από τον Φοίνικα Σύρου στη Θεσσαλονίκη και ουσιαστικά βγήκε νοκ-άουτ από την υπόθεση τίτλος. Στη δεύτερη θέση οι νησιώτες και η μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό τη Δευτέρα.

Η ομάδα της Σύρου «πέταξε» εκτός πορείας πρωταθλήματος τον ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν έχει ακόμα νίκη στη Β’ φάση της Volley League, γεγονός παράξενο αφού στην κανονική διάρκεια της σεζόν φαινόταν η πιο σταθερή ομάδα.

Ο Φοίνικας πλέον έχει 17 βαθμούς, όσους και ο Ολυμπιακός, με τον Παναθηναϊκό να έχει 19. Ο ΠΑΟΚ έμεινε στους 15.

Τη Δευτέρα (21/3, 18:00) στο Κλειστό του Αγίου Θωμά, ο Παναθηναϊκός θα έχει την ευκαιρία να κάνει ένα τεράστιο βήμα ενόψει της κατάκτησης του πρωταθλήματος. Σε περίπτωση καθαρής νίκης (3-0 ή 3-1), πάει στο +5 από τον «αιώνιο» αντίπαλό του. Σε περίπτωση που κερδίσει 3-2 θα πάει στο +3.

Ένα ακόμη στοιχείο που αξίζει να σημειωθεί είναι ότι ο… σχεδόν αδιάφορος πλέον ΠΑΟΚ έχει δείξει ότι γνωρίζει να πληγώνει το Ολυμπιακό. Στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην κανονική περίοδο, ο Δικέφαλος πήρε μία καθαρή νίκη εντός έδρας και σίγουρα έχει τις δυνατότητες να το ξανακάνει. Αναμφισβήτητα, εάν η παράδοση συνεχιστεί και στη Β’ φάση τότε ο μεγάλος κερδισμένος θα είναι ο Παναθηναϊκός!