Η τρομερή παράδοση του Χατζηγιοβάνη στο Περιστέρι (vids)

Σίγουρα  ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην χθεσινή νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ατρομήτου, δεν ήταν άλλος από τον Σεμπάστιαν Παλάσιος, αφού ο Αργεντινός εξτρέμ  σκόραρε και τα δύο τέρματα του “τριφυλλιού”, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη. Με αυτό τον τρόπο ο “Τούκου” έφτασε τα 10 τέρματα στην φετινή Super League και έκανε ρεκόρ καριέρας, διανύοντας την πιο παραγωγική σεζόν της καριέρας του.

Παρόλα αυτά, μεγάλο μερίδιο στο χθεσινό “διπλό” έχει σίγουρα και ο Τάσος Χατζηγιοβάνης, με τον 24χρονο εξτρέμ να περνάει στο ματς σαν αλλαγή στο 65′, ενώ 10 λεπτά αργότερα σέρβιρε έτοιμο γκολ στον 30χρονο εξτρέμ για το 1-0.

Με αυτό τον τρόπο έβαλε το λιθαράκι του σε μία ακόμη εκτός έδρας νίκη του Παναθηναϊκού στο συγκεκριμένο γήπεδο, αφού κάτι ανάλογο είχε κάνει και στα τρία προηγούμενα “διπλά” των “πράσινων” στο Περιστέρι, καθώς σε όλα είτε σκόραρε είτε μοίρασε κάποια ασίστ.

Πάμε όμως να τα δούμε αναλυτικά:

Σεζόν 2019-2020: Ατρόμητος-Παναθηναϊκός 0-1

Στις 20 Οκτωβρίου 2019 ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 του Ατρομήτου στο Περιστέρι, στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής της σεζόν 2019-2020.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε από τα πόδια του Χατζηγιοβάνη στο 43′ ύστερα από εξαιρετική ασίστ του Μπουζούκη. Αξίζει να σημειωθεί πως εκείνο το ματς έμοιαζε πολύ με το χθεσινό, καθώς και τότε ο 24χρονος εξτρέμ αγωνίστηκε μετά από αρκετό καιρό, αφού υπήρχε θέμα με την ανανέωση του συμβολαίου του. Για την ακρίβεια λίγες μέρες νωρίτερα οι δύο πλευρές είχαν φτάσει σε οριστική συμφωνία για την επέκταση της συνεργασίας τους ως το καλοκαίρι του 2022, με τον παίκτη να σκοράρει στο πρώτο ματς που χρησιμοποιήθηκε μετά από καιρό.

Σεζόν 2020/2021: Aτρόμητος-Παναθηναϊκός 2-3

Στις 6 Φλεβαρή του 20201 οι δύο “μονομάχοι” διασταύρωσαν και πάλι τα ξίφη τους, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί και αυτή τη φορά με σκορ 3-2.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 10′, με τον Βέλεθ να νικάει από κοντά με κεφαλιά τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ύστερα από αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Χατζηγιοβάνη. Οι “Περιστεριώτες” ισοφάρισαν με τον Γούτα στο 45′, ωστόσο ο Καρλίτος στο τρίτο λεπτό της επανάληψης έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Αγκάγιεφ έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα έξι λεπτά αργότερα, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον Γιουνούς Σανκαρέ στο 84′, με τον Αφρικανό μέσο να σημειώνει το πρώτο του τέρμα με τα πράσινα.

Κύπελλο Ελλάδος φάση των 16: Aτρόμητος – Παναθηναϊκός 0-1

Η παράδοση του Χατζηγιοβάνη σε αυτό το γήπεδο συνεχίστηκε στο νοκ άουτ ματς κυπέλλου, με τις δύο ομάδες να τίθενται αντιμέτωπες στις 27 Οκτωβρίου 2021, για την φάση των 16.

Εν τέλη το “τριφύλλι” επικράτησε με 1-0, χάρη στο τέρμα του Καρλίτος στο 37′. Αυτό ξεκίνησε από σέντρα του Χουάνκαρ από τα αριστερά, ενώ ο 24χρονος εξτρέμ γύρισε ιδανικά την μπάλα στον Ισπανό φορ, ο οποίος απλά την έσπρωξε στα δίχτυα.

Σεζόν 2021/2022 Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 0-2

Τέλος στο χθεσινό μας, ο Παναθηναϊκός έφυγε με ένα ακόμη “διπλό” από το Περιστέρι, επικρατώντας με 2-0 του Ατρομήτου.

Ο Σεμπάστιαν Παλάσιος άνοιξε το σκορ για τους “πράσινους” στο 75′ ύστερα από ωραία σέντρα του Χατζηγιοβάνη, ενώ ο ίδιο παίκτης διαμόρφωσε το 2-0, δύο λεπτά αργότερα.