Ιορδανία – Ελλάδα 71-92: Νικηφόρο ξεκίνημα με διψήφιο Παπαπέτρου για την Εθνική

Η… αποδεκατισμένη Εθνική ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο, επικρατώντας 92-71 της Ιορδανίας, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να πραγματοποιεί μία εξαιρετική εμφάνιση.

Η Ιορδανία είχε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως η “γαλανόλευκη” βελτιώθηκε στη συνέχεια και κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό. Η διαφορά… ξέφυγε στην τελευταία περίοδο και το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη πανηγύρισε μία άνετη νίκη στην πρεμιέρα της στο Μουντομπάσκετ.

Πρώτος σκόρερ για την Εθνική ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19 πόντους. Εξαιρετικός ήταν και ο Ιωάννης Παπαπέτρου που σημείωσε 13 πόντους (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές), μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ. Για την Ιορδανία, ο Ρόντε Χόλις-Τζέφερσον έκανε απίθανη εμφάνιση με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ, όμως δεν κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 33-46, 60-66, 71-92.