Ήταν καλύτερος, χάρισε την ισοπαλία στον Ολυμπιακό

Είναι ακόμα εδώ… ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» με θέληση και πάθος από το πρώτο ως τελευταίο λεπτό πήραν ένα πολύτιμο 1-1 από τον υπερόπτη Ολυμπιακό. Ο Μόλο με πέναλτι ισοφάρισε στο φινάλε (89’) ενώ νωρίτερα ο Μακέντα από την ίδια θέση νικήθηκε από τον Σα (61’). Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στο 36΄με τον Γκερέρο.

Συμπληρώνονται τρία χρόνια που ο Παναθηναϊκός έχει να ηττηθεί από τον «αιώνιο» αντίπαλο του μέσα στο γήπεδο (από το 2016) και στο 200 παιχνίδι μετάξυ τους οι «πράσινοι» είχαν τα συστατικά για να επιστρέψει η ηρεμία ενόψει της συνέχειας αφού και οι 15000 οπαδοί του αναγνώρισαν την προσπάθεια.

Ρίσκο με βασικό τον Σένκεφελντ

Με τον νεοαποκτηθέντα Ολλανδό κεντρικό αμυντικό, Μπαρτ Σένκεφελντ στο βασικό σχήμα για πρώτη φορά παρέταξε την ομάδα του ο Δώνης έχοντας σε σχέση με το ματς απέναντι στον Αρη και την προσθήκη του Κουρμπέλη στο αρχικό 4-4-2 έχοντας τους Μακέντα και Κολοβό ως επιθετική απειλή. Από την πλευρά του ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ίδια ενδεκάδα από τον αγώνα των «ερυθρόλευκων» με την Τότεναμ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και ψυχωμένα στο παιχνίδι εκμεταλλευόμενοι και την ορμή της εξέδρας ωστόσο δεν είχαν τον τρόπο να μπουν στην αντίπαλη περιοχή. Μάλιστα στα πρώτα λεπτά ο Μακέντα λίγο έλειψε να εκμεταλλευθεί την αδράνεια των αντίπαλων αμυντικών ωστόσο ο Σα κατάλαβε το λάθος τους και απομάκρυνε σωτήρια πριν ο Ιταλός στράικερ των περάσει.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 26’ για πρώτη φορά με τον Γκερέρο να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του «τριφυλλιού», ωστόσο η κεφαλιά του ήταν εύκολη λεία για τον Διούδη.

Γκολ Γκερέρο… και συνεχείς κάρτες

Οι δύο αντίπαλοι επιδόθηκαν σε παιχνίδι τακτικής στο πρώτο ημίωρο με τους φιλοξενούμενους στην δεύτερη ουσιαστικά επίσκεψή τους στην αντίπαλη άμυνα να καταφέρνουν να ανοίξουν το σκορ. Στο 36ο λεπτό, ο Τσιμίκας έκανε την σέντρα από αριστερά η μπάλα έφτασε στον Γκερέρο και ο Ισπανός επιθετικός αφού έκανε το κοντρόλ με ευθύβολο σουτ νίκησε τον Διούδη, κάνοντας το 0-1 για τους «ερυθρόλευκους». Η αντίδραση του κόσμου μετά το γκολ των φιλοξενούμενων ήταν να χειροκροτήσουν τους «πράσινους» που είχαν προσπαθήσει αρκετά στο ματς, ως μια ένδειξη αναγνώρισης.

Τα εναπομείναντα λεπτά μέχρι το φινάλε οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε σκληρά μαρκαρίσματα κυρίως στην μεσαία γραμμή με τους Κουρμπέλη, Μακέντα και Γκερέρο να δέχονται την κίτρινη κάρτα του διαιτητή Στέγκεμαν.

Περέα… και άστοχο πέναλτι

Με την έναρξη της επανάληψης ο τεχνικός του «τριφυλλιού» απέσυρε τον Κολοβό και έριξε στο ματς, τον νεαρό Περέα για να δώσει περισσότερη ενέργεια στην επιθετική του γραμμή. Πραγματικά ο «μικρός» Κολομβιανός αναστάτωσε την άμυνα των αντιπάλων του και στην πρώτη του διεκδίκηση ζήτησε πέναλτι που μετά από υπόδειξη του VAR, ο Γερμανός ρέφερι έδειξε να συνεχιστεί τα ματς.

Όμως δεν έγινε το ίδιο στο 59’, όπου μετά την πάσα του Μακέντα ο Περέα ανατράπηκε από Σεμέδο και ο Στέγκεμαν υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Ο Μακέντα ανέλαβε δράση αλλά νικήθηκε από τα έντεκα βήματα από τον Σα που έδιωξε με τον διαιτητή να δείχνει αρχικά επανάληψη και κάρτα στον Πορτογάλο πορτιέρο αλλά μετά από την συμβουλή του VAR, αναθεώρησε την άποψή του και έδειξε κόρνερ με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν.

Επιθετικός με Μπεκ, Μολό και πέναλτι

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού θέλοντας να τονίσει ακόμα περισσότερο την ομάδα του ρίσκαρε και έβαλε στο ματς τους Μολό και Μπεκ στην παρθενική του συμμετοχή και απέσυρε τον Δώνη και μετακινώντας στην θέση του τον Μπουζούκη. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους έχοντας το σκορ υπέρ τους έδειξαν απλά να συντηρούν τον ρυθμό του ματς, με τον Μαρτίνς να βάζει και τον Καμαρά στην μεσαία γραμμή.

Τελικά το πείσμα και η θέληση των «πράσινων» ανταμείφθηκε πριν το φινάλε (88’) όταν ο Μακέντα που νωρίτερα δεν νίκησε σε πλασέ τον Σα ανατράπηκε από τον Μεριά. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ( με εντολή του πάγκου) ο Μολό που νίκησε τον Σα και έβαλε φωτιά στην εξέδρα των 15000 φίλων του «τριφυλλιού».

Το τελικό 1-1 πανηγυρίστηκε κυρίως από την προσπάθεια και την θέληση που υπέδειξαν οι παίκτες του Γι’ωργου Δώνη που κατέκτησαν στο φινάλε έναν βαθμό αλλά κυρίως και μια ψυχολογική «ένεση» για την συνέχεια.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γ. Δώνης): Διούδης, Ινσούα, Γιόχανσον, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Δώνης (71’ Μπεκ), Ζαχίντ (62’ Μολό), Μπουζούκης, Κολοβός (46΄Περέα), Μακέντα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: (Π. Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Σεμέδο, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Μασούρας (65’ Ραντζέλοβιτς), Ποντένσε (93’ Ελ Αραμπί), Βαλμπουενά (68΄Καμαρά), Γκερέρο.