Ήττα 2-0 στο ντέρμπι με την ΑΕΚ η Κ17 του Παναθηναϊκού

Η ΑΕΚ επικράτησε του Παναθηναϊκού με 2-0 στο Κορωπί για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ17. Σκόρερ για την Ένωση ήταν ο Γεωργέας στο 32′ και ο Βλαχίδης στο 93′.

Με τον ισχυρό άνεμο να δυσκολεύει τις προσπάθειες των δύο ομάδων, τα δέκα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πέρασαν χωρίς κάποια σημαντική στιγμή. Πρώτη απείλησε η ΑΕΚ στο 15′ με τον Μιχόπουλο να σουτάρει, τη μπάλα να αποκτά μεγάλη ταχύτητα από τον αέρα, αλλά να περνάει λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα το Τριφύλλι απάντησε, όταν μετά από κάθετη πάσα, ο Τζαβίδας πέρασε τον τερματοφύλακα του Δικέφαλου γύρισε τη μπάλα από πλάγια θέση αλλά οι αμυντικοί πρόλαβαν των Δημοσθενιάδη και έδιωξαν.

Το 0-1 έγινε δυο λεπτά μετά από τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Η σέντρα του Γεωργέα πήρε περίεργη τροχιά από τον δυνατό άνεμο και αιφνιδίασε τον Νικολάου. Οι “πράσινοι” προσπάθησαν” να απειλήσουν χωρίς κάποιο αποτέλεσμα και το 0-1 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου 45λεπτου.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο δεύτερο μέρος, με την ΑΕΚ να δίνει χώρο και να προσπαθεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Με τον ισχυρό άνεμο να συνεχίζει μέχρι το 75ο λεπτό είχαμε από ένα σουτ για τις δύο ομάδες.

Με την είσοδο του Καλλέργη, η ομάδα του Κώστα Φρατζέσκου ανέβηκε και πίεσε για την ισοφάριση στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τα παιδιά του Παναθηναϊκού προσπαθούσαν με όλους τους τρόπους να βρουν την απάντηση στην καλά οργανωμένη άμυνα της ΑΕΚ και με τη συμπλήρωση των 90 λεπτών ήρθε η τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση.

Μετά από όμορφη ομαδική προσπάθεια, η μπάλα έφτασε στον Καλλέργη ο οποίος σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Αγγελόπουλος απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ. Από την εξέλιξη της φάσης μετά το κόρνερ, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα στο ανοιχτό γήπεδο, με τον Βλαχίδη να αποφεύγει τον Νικολάου και να πλασάρει στην κενή εστία για το 0-2.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι “πράσινοι” παρέμειναν στον 1 βαθμό που είχαν από το 0-0 της πρεμιέρας απέναντι στην Τρίπολη και βρίσκονται στην 6η θέση του Α’ ομίλου του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ Κ17.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Παναθηναϊκός (Φρατζέσκος): Νικολάου, Ζαφείρης, Παυλάκης, Καρνέσης, Προδρομίτης, Πορφυρόπουλος, Κρυπαράκης, Μακροδημήτρης (65′ Κωστόπουλος), Τζαβίδας, Δημοσθενιάδης (75′ Καλλέργης), Βολάκης

ΑΕΚ (Νεντέλκοβιτς): Αγγελόπουλος, Γκριγκοριάν, Γιαννακού, Τσιαχματιώτης, Αντωνόπουλος, Μπέσης (67′ Τσιόκρης) Σαράντης (60′ Βλαχίδης) Παπάς (75′ Καραστέργιος) Μιχόπουλος, Γεωργέας (60′ Παντελαίος) Βαφειάδης (60′ Κρητικός)