Κ17: Μπλακ άουτ στο δεύτερο ημίχρονο και ήττα

Η ομάδα Κ17 του Παναθηναϊκού ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, δεν επέτρεψε ούτε μια τελική στον Αστέρα Τρίπολης, προηγήθηκε με γκολ του Δημοσθενιάδη στο 26ο λεπτό και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει περισσότερα γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα όμως άλλαξε, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους, ενώ οι “πράσινοι” δεν έδειξαν το ίδιο καλό πρόσωπο, με αποτέλεσμα να ηττηθούν με 2-1 από τους Αρκάδες.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς κι έλεγξαν τον ρυθμό και την κατοχή από το πρώτο λεπτό. Με πάθος και δύναμη έβγαιναν πρώτοι σε όλες τις διεκδικήσιμες φάσεις, με αποτέλεσμα να κυριαρχούν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου. Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε στο 5ο λεπτό όταν ο Στόιος μπήκε από δεξιά στην περιοχή γύρισε παράλληλα, αλλά ο Τζαβίδας δεν κατάφερε να βρεθεί στην πορεία της μπάλας.

Πέντε λεπτά αργότερα, σε μία γρήγορη αντεπίθεση των “πράσινων”, ο Τόρρα σούταρε με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 13′ το Τριφύλλι απείλησε για ακόμη μια φορά την εστία του Αστέρα. Ο Παυλάκης μπήκε από αριστερά και αφού ντρίμπλαρε εξαιρετικά έναν αμυντικό σούταρε με το δεξί, αλλά ο Ψεύτης κράτησε και πάλι το μηδέν.

Στο 16′ και πάλι από αριστερά, ο Παυλάκης γύρισε στο σημείο του πέναλτι στον αμαρκάριστο Τζαβίδα, αλλά το σουτ του επιθετικού του Παναθηναϊκού κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Δημοσθενιάδη να παίρνει το ριμπάουντ, μετά από απόκρουση σε σουτ του Τζαβίδα, και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Πριν καλά καλά συνέλθουν από το γκολ οι φιλοξενούμενοι, ο Τζαβίδας λίγο έλειψε να κάνει και το 2-0, αλλά το σουτ του αποκρούστηκε από τον Ψεύτη. Στο 40′ ο Δημοσθενιάδης έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ αλλά και πάλι ο γκολκίπερ των Αρκάδων ήταν σε ετοιμότητα κι έδιωξε σε κόρνερ.

Το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος, ήταν τελείως διαφορετικό. Η απόδοση των γηπεδούχων έπεσε δραματικά, με την ομάδα της Τρίπολης να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει μέτρα στο γήπεδο. Μόλις στο τρίτο λεπτό του δεύτερου 45λεπτου, οι Τριπολιτσιώτες βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης, με τον Ανανιάδη να προλαβαίνει την έξοδο του Νικολάου και να κάνει το 1-1.

Ο Κώστας Φραντζέσκος ανακάτεψε την “τράπουλα” με μία σειρά αλλαγών, αλλά τα παιδιά του Παναθηναϊκού φάνηκαν να μην διατηρούν τη συγκέντρωσή τους και να βιάζονται για την επίτευξη ενός δεύτερου τέρματος. Χωρίς να έχουν απειλήσει ιδιαίτερα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να γυρίσουν τούμπα το ματς και να προηγηθούν. Ο Κωστέας με κεφαλιά στο 70ο λεπτό, έβαλε μπροστά στο σκορ τον Αστέρα, ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Παρά τις οδηγίες για ηρεμία και σίγουρες πάσες από τον πάγκο του Τριφυλλιού, οι “πράσινοι” επιδόθηκαν σε ένα παιχνίδι μεγάλων μεταβιβάσεων. Εκτός αυτού το ματς “αγρίεψε” στα τελευταία λεπτά, με νεύρα και πολύ δυνατά μαρκαρίσματα που φάνηκε να αποσυντονίζουν τις προσπάθειες των γηπεδούχων. Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τον Αστέρα να πανηγυρίζει μία μεγάλη νίκη μέσα στην έδρα του Παναθηναϊκού.

Μετά από το σημερινό (1/3) αποτέλεσμα ο Αστέρας Τρίπολης προσπέρασε τον Παναθηναϊκό στη βαθμολογία του πρωταθλήματος. Οι “πράσινοι” παρέμειναν στους 42, με τους Αρκάδες να φτάνουν τους 43 και να βρίσκονται πλέον στην προνομοιούχο δεύτερη θέση που οδηγεί στο Final 4.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναθηναϊκός (Φραντζέσκος): Νικολάου, Πορφυρόπουλος (72′ Πουλιάνος), Παυλάκης, Προδρομίτης (65′ Φρόκου), Γωγουβίτης, Κωστόπουλος, Κρυπαράκος (46′ Ζούγρας), Στόιος (55′ Μπιλάλ), Τόρρα, Δημοσθενιάδης (72′ Βολάκης), Τζαβίδας

Αστέρας Τρίπολης (Μπεντεβής): Ψεύτης, Φραγκιαδάκης, Στασινόπουλος, Καλογερόπουλος, Θεοδωρίδης, Τσιράκης (76′ Γερονικολός), Αντωνάκης (79′ Μπάτσι), Καντέλης, Κωστέας (90’+1′ Θεοδωρόπουλος), Ανανιάδης, Ζουγλής