Κ17: Παλικαρίσια ανατροπή και διπλό στο Αθηναϊκό ντέρμπι

Μπορεί η ΑΕΚ να προηγήθηκε στο 2ο λεπτό με τον Βαφειάδη, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με δύο γκολ των Γωγουβίτη και Μπιλάλ, γύρισε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο και παρά στο δεύτερο μέρος αγωνιζόταν με 10 παίκτες  από το 71′ , κατάφεραν να βρουν και τρίτο τέρμα με τον Βολάκη και να “κλειδώσουν” τη νίκη.

Ο Δικέφαλος μπήκε πολύ δυνατά στο ματς κι έβαλε τους “πράσινους” με… την πλάτη στον τοίχο. Μετά από ένα λάθος του Κωστόπουλου, λίγο έξω από την περιοχή του Τριφυλλιού, ο Βαφειάδης βγήκε απέναντι από τον Νικολάου και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0 στο δεύτερο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα, η Ένωση βρήκε και δεύτερο τέρμα αλλά ο επόπτης της συνάντησης το ακύρωσε ως οφσάιντ.

Κάπου εκεί, η ομάδα του Κώστα Φραντζέσκου ισορρόπησε το ματς και έψαξε για την ισοφάριση. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν νωρίς νωρίς, με τον Γωγουβίτη. Το φάουλ του Κωστόπουλου στο 7ο λεπτό, σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών με τον αμυντικό του Τριφυλλιού να παίρνει το ριμπάουντ και να ισοφαρίζει. Οι πράσινοι “συνέχισαν” να πιέζουν και στο 25′ έφεραν “τούμπα” το ματς. Ο Μπιλάλ πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή με πλάτη στο τέρμα, γύρισε και με ένα αριστερό σουτ “έγραψε” το 1-2.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ματς, δημιουργώντας κάποιες καλές ευκαιρίες για να φέρουν εκ νέου στα ίσια το παιχνίδι. Ο Βαφειάδης αστόχησε δις με σουτ από καλή θέση λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, με τον  Νικολάου να κρατάει το προβάδισμα του Παναθηναϊκού.

Στο 71′ οι “πράσινοι” έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Ζαφείρης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα όμως, το Τριφύλλι κατάφερε να σταθεί όρθιο και να ελέγξει την αναμέτρηση. Στο 80′ η ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-2, με το σουτ του Γιαννάκου να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι. Η νίκη των φιλοξενούμενων “κλείδωσε” τρία λεπτά πριν τη λήξη. Ο Παυλάκης με εξαιρετική ενέργεια από αριστερά βρήκε τον Βολάκη, ο οποίος πλάσαρε ψύχραιμα για το τελικό 1-3.

Πολύ σημαντικό τρίποντο για τους “πράσινους”, καθώς παρέμειναν στο -1 από τον Αστέρα Τρίπολης που βρίσκεται στη δεύτερη θέση, η οποία οδηγεί στο Final 4.

Παναθηναϊκός (Φραντζέσκος): Νικολάου, Ζαφείρης, Παυλάκης, Προδρομίτης, Γωγουβίτης, Κωστόπουλος, Κρυπαράκος, Στόιος (58′ Βολάκης), Πουλιάνος (58′ Τόρρα), Δημοσθενιάδης (75′ Αρσενίου), Μπιλάλ (65′ Φρόκου)