Κ19: Δεύτερο ημίχρονο… φωτιά και “τριάρα” στον Πανιώνιο

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε για ένα μόνο ημίχρονο απέναντι στον Πανιώνιο και κατάφερε να πάρει την νίκη παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο στο δεύτερο μέρος και με δύο γκολ του Σερπέζη και ένα του Καλομοίρη επικράτησε με 3-0 των “κυανέρυθρων”.

Το Τριφύλλι άρχισε την αναμέτρηση με ένα σχήμα διαφορετικό απ’ ότι συνήθως. Ο Σωτήρης Συλαϊδόπουλος χρησιμοποίησε ένα σχηματισμό 4-3-2-1, με τους Σερπέζη και Αθανασακόπουλο ως εσωτερικούς επιτελικούς μέσους, πίσω από τον προωθημένο Σούλτσε. Οι “πράσινοι” προσπάθησαν να βρουν ρυθμό, απέναντι σε έναν πολύ καλά οργανωμένο αντίπαλο, ωστόσο δεν έβρισκε τους χώρους για να απειλήσει.

Οι γηπεδούχοι όσο υπομονετικά κι αν άλλαζαν τη μπάλα, δεν κατάφερναν να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία. Μετά από κάποιες εσωτερικές αλλαγές, ο Παναθηναϊκός άρχισε να λειτουργεί καλύτερα αλλά το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο πρώτο μέρος.

Παρουσιάζοντας ένα πολύ βελτιωμένο πρόσωπο, το Τριφύλλι άρχισε με το πόδι στο… γκάζι το δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 48′ με τον Σερπέζη να μην  μπορεί να νικήσει τον Τζίνα σε τετ α τετ. Οκτώ λεπτά αργότερα σε νέο τετ α τετ για τους γηπεδούχους, ο Ηλιάδης πλάσαρε αλλά ο τερματοφύλακας του Πανιώνιου είπε και πάλι “όχι”.

Το 1-0 έγινε στο 71ο λεπτό με τον Σερπέζη να λύνει τον… γόρδιο δεσμό της άμυνας των “κυανέρυθρων”. Σε μία γρήγορη αντεπίθεση, ο μέσος του Τριφυλλιού βρήκε τον χώρο και σούταρε με δύναμη χωρίς να αφήσει περιθώριο αντίδρασης στον Τζίνα. Οι “πράσινοι” πήραν προβάδισμα ασφαλείας στο 82′ με τον Σερπέζη να διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα. Ο Καλομοίρης βρήκε εξαιρετικά τον “Σέρπε” ο οποίος πλάσαρε ψύχραιμα για το 2-0.

Δύο λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός “κλείδωσε” τη νίκη, με τον Καλομοίρη να εκμεταλλεύεται ένα λάθος του γκολκίπερ των “κυανέρυθρων” και να κάνει εύκολα από κοντά το 3-0. Με τη νίκη του αυτή το Τριφύλλι μείωσε και πάλι τη διαφορά στους δύο βαθμούς από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ ο οποίος επικράτησε χθες (11/1) της ΑΕΚ με 2-0.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναθηναϊκός (Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Σαμαράς, Ζαγαρίτης, Σαντικάι, Καραγιάννης, Μαυρουδής, Αλεξανδρόπουλος (63′ Σπίνος), Ηλιάδης (60′ Καλομοίρης), Σερπέζης, Αθανασακόπουλος, Σούλτσε (81′ Νιάρχος)

Πανιώνιος (Κοροπούλης): Τζίνας, Λάμψιας, Ζάχι, Σεμερτζάκης, Τσαπικούνης, Μπρέγκου, Ξυγκόρος, Παπαδόπουλος, Σταματής, Οικονόμου, Μουντρίχας