Κ19: Γλέντησαν τη μικρή… κυρία

Οι Νέοι του Παναθηναϊκού επικράτησαν της ΑΕΚ με 4-2 στο Γαλάτσι για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ19 της Superleague. Σκόρερ του Τριφυλλιού οι Καλομοίρης (1′), Αθανασακόπουλος (21′), Σερπέζης (31′) και Ηλιάδης (52′). “Μελανό” σημείο του αγώνα ο τραυματισμός του Βασίλη Ζαγαρίτη στο γόνατο στο 15ο λεπτό.

Οι “πράσινοι” αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και προηγήθηκαν με τον Καλομοίρη στο 31ο δευτερόλεπτο. Η Ένωση άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι από το 8ο λεπτό και μετά. Το Τριφύλλι έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Βαγιαννίδη στο 11ο λεπτό, με το σουτ του μπακ των “πράσινων” να κόβει ο Κάτσικας πάνω στη γραμμή της εστίας.

Με τη συμπλήρωση ενός τέταρτου ο Ζαγαρίτης αποχώρησε με τραυματισμό στο γόνατο. Πρώτη φορά που απείλησε η ΑΕΚ ήταν στο 16ο λεπτό. Οι παίκτες του Τριφυλλιού έπαιξαν με τη φωτιά αλλάζοντας πάσες σε επικίνδυνο σημείο, η μπάλα χάθηκε αλλά το σουτ του Δημητρίου μπλόκαρε ο Χριστογεώργος. Στο 19′ ο Σερπέζης δεν κατάφερε να βάλει όπως θα ήθελε την προβολή όπως θα ήθελε, χάνοντας μία μεγάλη ευκαιρία.

Ωστόσο δύο λεπτά αργότερα η ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Αθανασακόπουλος ολοκλήρωσε υποδειγματικά μία πολύ γρήγορη αντεπίθεση που ξεκίνησε από κλέψιμο του Σερπέζη. Η ΑΕΚ μπήκε και πάλι στη διεκδίκηση του ματς, απαντώντας άμεσα με γκολ του Σαρδέλη.

Οι “πράσινοι” ωστόσο δεν αποθαρρύνθηκαν και στο 31′ πήραν και πάλι διαφορά “ασφαλείας”. Ο Σερπέζης βρήκε χώρο έξω από την περιοχή της ΑΕΚ και με συρτό αριστερό σουτ νίκησε τον Θεοχάρη. Το θεαματικό πρώτο ημίχρονο όμως δεν τελείωσε εκεί. Η Ένωση, με τη συμπλήρωση 45 λεπτών, κατάφερε να μειώσει και πάλι με τον Σαρδέλη. Το 3-2 ήταν και το σκορ με το οποίο πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός ήθελε να σκοράρει για να “κλειδώσει” τη νίκη και το έδειξε με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Ο Καραγιάννης στο 48′ έστειλε με τη μπάλα με κεφαλιά λίγο άουτ από την εστία του Θεοχάρη. Το 4-2 τελικά ήρθε λίγα λεπτά αργότερα. Ο Σερπέζης έκανε μια εξαιρετική κούρσα από δεξιά και ο Ηλιάδης δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει για το 4-2 στο 52ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μετά από το τέταρτο γκολ του Τριφυλλιού ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε και οι καλές φάσεις μπροστά στα δύο τέρματα περιορίστηκαν. Η σπουδαιότερη φάση καταγράφηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Βαγιαννίδη να βγαίνει απέναντι από τον τερματοφύλακα των “κιτρινόμαυρων” αλλά να μην καταφέρνει να σκοράρει.

Την ίδια η ομάδα Κ19 του ΠΑΟΚ επικρατούσε με 5-2 του ΟΦΗ στη Θεσσαλονίκη. Έτσι η διαφορά των δύο βαθμών διατηρήθηκε με τους “πράσινους” να φτάσουν τους 50 και τον Δικέφαλο του Βορρά τους 52.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΑΕΚ (Καλοπήτας): Θεοχάρης, Κάτσικας, Κώτσιος, Σταμούλης, Καραβίδας, Παζατζίδης, Σταμούλης, Δημητρίου, Κοσίδης, Τσαρούχας, Λιωνής

Παναθηναϊκός (Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Ζαγαρίτης (17′ Ηλιάδης), Σπίνος, Καραγιάννης, Μαυρουδής (76′ Νιάρχος), Σαμαράς (57′ Σαντικάι), Σερπέζης, Αθανασακόπουλος, Καλομοίρης (76′ Τζαβίδας), Σούλτσε