Κ19: Οι “πράσινοι” αναδείχθηκαν ισόπαλοι με την ΑΕΚ

Παναθηναϊκός και ΑΕΚ μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο μεγάλο ντέρμπι της πέμπτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Κ19. Για την ακρίβεια οι δύο “μονομάχοι” έμειναν στο 1-1, σε μία αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο Κορωπί.

Mε αυτό το αποτέλεσμα οι “πράσινοι” έφτασαν τους 2 βαθμούς μετά από 3 αγώνες και έπεσαν στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το ντέρμπι ήταν αρκετά ανοιχτό στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με χαμένες ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες. Η ΑΕΚ, που προτίμησε κυρίως τις αντεπιθέσεις, προηγήθηκε στο 15ο λεπτό με τον Κοντορούχα που εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνας.

Ο Παναθηναϊκός σε σετ παιχνίδι, κατάφερε να βρει απάντηση στο 50ο λεπτό, με τον Κλάψα να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και να σκοράρει για να διαμορφώσει το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Παναθηναϊκός: Παναγάκος, Κοκκάκης (53’ Γρίβας), Διαμαντής (63’ Γεωργουλάκης), Πιτσώτης, Κάτρης, Λιατίφης, Κλάψας (53’ Ρομάνο), Νικολετόπουλος (72’ Ορμενάι), Νότας, Σπαθάρης, Λάζαρης (72’ Ναλιτζής)

ΑΕΚ: Μαρίνης, Σβίγκος, Γιαννούλης, Ψυρόπουλος, Αντωνόπουλος, Κολιμάτσης, Χριστακόπουλος, Γεωργέας, Μαρουτσης, Χατζηνικολάου, Κοντορούχας