Κάτας: “Ελπίζω να πήραμε το μάθημά μας”

Ο Οντέτ Κάτας, στις πρώτες του δηλώσεις μετά τη νίκη με 103-74 και το 2-1 του Παναθηναϊκού επί του Λαυρίου, υποστήριξε ότι ήταν σημαντικό που η ομάδα του παρέμεινε συγκεντρωμένη στο αμυντικό της πλάνο. Συν τοις άλλοις προσέθεσε ότι πλέον οι “πράσινοι” πήραν το μάθημα τους μετά την ήττα στο δεύτερο ματς της σειράς.

Αναλυτικά όσα ανέφερε ο Ισραηλινός στην κάμερα της ΕΡΤ:

Έχει ποιότητα το Λαύριο και έδειξε χαρακτήρα. Υπάρχει λόγος που βρίσκεται εδώ. Για εμάς το σημαντικό ήταν να είναι οι παίκτες πιστοί στην άμυνα. Στο δεύτερο ημίχρονο η μπάλα πήγε στους ψηλούς και ο Μπέντιλ έδειξε πόσο σημαντικός είναι. Το επόμενο παιχνίδι θα είναι διαφορετικό. Αρχίζουμε από την άμυνα εμείς και γυρίσαμε καλά τη μπάλα στην επίθεση.

Ελπίζω να πήραμε το μάθημά μας και να μπούμε σωστά από το πρώτο λεπτό και να είμαστε συγκεντρωμένοι. Δεν πρέπει να δώσουμε δικαίωμα στον αντίπαλο να πιστέψει ότι μπορεί να τα καταφέρει Πρέπει να είμαστε έτοιμοι”.

Για τον Μπέντιλ είπε: “Γι αυτό παίζει στον Παναθηναϊκό. Έχει προσωπικότητα και ποιότητα. Μου αρέσει ο τρόπος που έπαιξε και που μας βοήθησε. Σε κάθε στιγμή πρέπει να είναι εκεί”.