“Καθάρισε” τον ΠΑΟΚ ο πεισμωμένος Παναθηναϊκός

Ο  αποφασισμένος Παναθηναϊκός επικράτησε με 12-11 του ΠΑΟΚ, παλεύοντας μέχρι τέλους απέναντι στον Δικέφαλο του Βορρά. Η ομάδα του Νίκου Βενετόπουλου κέρδισε έπειτα από ανατροπή τους “ασπρόμαυρους” σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι. Οι πράσινοι” ήταν πεισμωμένοι και πήραν δίκαια την νίκη καθώς έδειξαν χαρακτήρα στο τελευταίο 8λεπτο όπου ανέτρεψαν το εις βάρος τους αποτέλεσμα. 2η νίκη για το Τριφύλλι στο πρωτάθλημα που παλεύει για την παραμονή του στην Α1.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί με 2-0 με τους Πανταζόπουλο, Σμίθ να νικούν τον Γρηγοριάδη. Ο Δικέφαλος έσπασε την καλή άμυνα του Τριφυλλιού μειώνοντας σε 2-1. Ο Παναταζόπουλος χτύπησε ξανά με πέναλτι που κέρδισε ο Παπαδημητρίου και έκανε το 3-1.

Η συνέχεια στο πρώτο 8λεπτο δεν ήταν ίδια όμως καθώς οιπαίκτες του ΠΑΟΚ κατάφεραν να ισοφαρίσουν και η πρώτη περίοδος έληξε 3-3. Στο δεύτερο συνέχισε να παίζει καλή άμυνα και στο 7.09 προηγήθηκε ξανά με τον Κόσιτς. Ένα λεπτό αργότερα μετά από χαμένο πέναλτι του Παναθηναϊκού ο ΠΑΟΚ έφερε το παιχνίδι και πάλι στα ίσια με τον Ράντονιτς.

Το παιχνίδι έγινε γρήγορα 5-5 με τα γκολ του “πράσινου” Σμιθ και του “ασπρόμαυρου” Παπάκου.3 λεπτα αργότερα ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τον παραπάνω και σκόραρε παίρνοντας το προβάδισμα.Όμως άμεσα ο Γκαράνης έκανε το 6-6. Εν μέσω έντονων διαμαρτυριών από την πλευρά του Παναθηναϊκού για τις διαιτητικές αποφάσεις ο ΠΑΟΚ σκόραρε και το ημίχρονο βρήκε το Τριφύλλι με 6-7 πίσω στο σκορ.

Με την έναρξη του τρίτου 8λεπτού ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα 2 τερμάτων στην πρώτη φάση του αγώνα. Όμως ο Χατζηστεφάνου μείωσε σε 7-8.Έπειτα από γκολ του Δικεφάλου ο Σμιθ μείωσε ξανά στο 1 γκολ στο 5.02. Καθ’ όλη την διάρκεια του 8λεπτου ο Παναθηναϊκός είχε 4 δοκάρια και στάθηκε άτυχος καθώς δεν έφτασε στην ισοφάριση και στο τέλος της περιόδου έμεινε πίσω με 2 γκολ.Έτσι το σκορ διαμορφώθηκε σε 8-10.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να πάρει το ματς. Αρχικά μείωσε με τον Γκαράνη αφότου έπαιξε καλές άμυνες κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με τον Πανταζόπουλο 5 λεπτα πριν το τέλος μέσα σε αποθέωση από τους 50-60 φιλάθλους που βρέθηκαν στο κολυμβητήριο του Γουδί.Στο ίδιο κλίμα οι “πράσινοι” πήραν προβάδισμα με τον Μπιτσάκο με 11-10 και έντονους πανηγυρισμούς εντός και εκτός πισίνας.Τίτλους τέλους στο παιχνίδι έβαλε ο Χριστοφορίδης ο οποίος έπειτα από οδηγία του Βενετόπουλου πήρε το σουτ και σκόραρε κάνοντας το 12-10. Ο ΠΑΟΚ πίεσε μείωσε αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε την νίκη δια πυρός και σιδήρου έφτασε στην δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 Πόλο και πλησίασε τον ΠΑΟΚ και την Χίο σε απόσταση μιας νίκης.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 12-11 (3-3, 3-4, 2-3, 4-1)

Παναθηναϊκός (Νίκος Βενετόπουλος): Παρασκευόπουλος, Χάλαρης, Παπαδημητρίου Δ., Κόσιτς 1, Χατζηστεφάνου 1, Χριστοφορίδης 1, Μπιτσάκος 1, Πανταζόπουλος 3, Εγνατιάδης, Γκαράνης 2, Σμιθ 3, Κατσαγούνος, Σαλτέρης, Παπαδημητρίου Αλ. Μοσχοβέλης

ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Γρηγοριάδης, Σαρησάβας 2, Κολμπένοφ 1, Προσινικλής Ν. 1, Νικολαΐδης, Κεχαλάρης 1, Καλαϊτζής 1, Παυλίδης, Παπάκος 3, Προσινικλής Π., Ράντονιτς 2, Μουρατίδης, Σαλαμανης, Βοζίκης