Και η ιστορία επαναλαμβάνεται… με Χουάνκαρ για Μακέντα (vid)

Ο Παναθηναϊκός παρόλο που δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του 2-0 και να φύγει με το τρίποντο από την Τρίπολη στην πρεμιέρα των playoff, κατάφερε όμως να ”ξανά παίξει” το ίδιο εργάκι με διπλή συνεργασία.

Μπορεί ο Φεντερίκο Μακέντα να είναι ο άνθρωπος του ματς με τα δύο τέρματα του σε μόλις 100 δευτερόλεπτα, ωστόσο πίσω από αυτόν κρύβεται ο Χουάνκαρ , ο οποίος κατάφερε να «σερβίρει» τα δύο γκολ στον Ιταλό ”εκτελεστή”.

Ο Ισπανός ετοίμασε το πρώτο γκολ από δεξιά με το αριστερό πόδι στέλνοντας… συστημένη μπαλιά προς τον Ιταλό, ενώ στο δεύτερο έκανε πάσα από αριστερά στην περιοχή για να βγει ο Μακέντα απέναντι από τον Παπαδόπουλο να πλασάρει εύστοχα.

Όμως κάτι παρόμοιο είχε συμβεί και πριν από 10 χρόνια. Την περίοδο 2009-2010 , ο Παναθηναϊκός πήρε πρωτάθλημα στη Λάρισα με δύο γκολ του Τζιμπρίλ Σισέ από… τον ίδιο παίχτη με διαφορά ενός λεπτού!

Με δυο γεμίσματα από αριστερά από τον Νίκο Σπυρόπουλο τότε, στο 45′ και το 46′, ο παλαίμαχος Γάλλος είχε κάνει το 2-0, για να έρθει το τελικό 3-0 του Παναθηναϊκού από τον Νίνη…