Κι άλλο “καμπανάκι”, 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης

Παναθηναϊκός και Αστέρας Τρίπολης ήρθαν ισόπαλοι 1-1 σε φιλική αναμέτρηση στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, με τους Πράσινους να μην βρίσκουν τη νίκη σε ακόμη ένα ματς. Ο Καρλίτος άνοιξε το σκορ για το Τριφύλλι στο 18′, με του φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με τον Μπενίτο στο 40′.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο στην αναμέτρηση και δημιούργησε ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να τις ολοκληρώσει, με αποτέλεσμα να κολλήσει στο «Χ». Για ακόμη ένα ματς οι Πράσινοι δέχθηκαν γκολ από στατική φάση, με το τέρμα του Μπενίτο να προέρχεται από εκτέλεση φάουλ του Κρεπί.

Οι Πράσινοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη φάση του ματς. Στο 18′ Ο Καρλίτος με τον Ιωαννίδη άλλαξαν γρήγορα τη μπάλα στον άξονα, με τον Καρλίτος να πλασάρει εύστοχα για το 1-0. Στο 35′ Ο Μαουρίσιο δεν κατάφερε να σκοράρει μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπουζούκη, με το σουτ του Βραζιλιάνου να περνά άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Κρεπί εκτέλεσε φάουλ και ο Μπενίτο με κεφαλιά ισοφάρισε για τον Αστέρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πράσινοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Στο 68′ Ο Λούντκβιστ λίγο έλειψε να σκοράρει στο ντεμπούτο του, αλλά η κεφαλιά που έπιασε από σέντρα του Σάντσες ήταν “άτσαλη”, ενώ και στη συνέχεια ο Μακέντα δεν πρόλαβε να μπει στη φάση. Στο 74ο λεπτό ο Μακέντα έκλεψε, πάσαρε στον Καμπετσή αλλά ο επιθετικός του Τριφυλλιού, υπό πίεση, δεν κατάφερε να σκοράρει.

Το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης βρήκε τις ομάδες ισόπαλες, με το 1-1 να σφραγίζει τις προσπάθειές τους. Στα ευχάριστα της αναμέτρησης, η επιστροφή του Δημήτρη Κουρμπέλη στην αγωνιστική δράση.

Παναθηναϊκός: Διούδης (46΄ Ξενόπουλος) , Κώτσιρας (46΄ Σάντσες), Σάρλια, Βέλεθ (65΄ Πούγγουρας), Χουάνκαρ, Πέρεθ (79΄ Κουρμπέλης), Μαουρίσιο (46΄ Αλεξανδρόπουλος), Ενγκμπακοτό (57΄ Καμπετσής), Μπουζούκης (63΄ Λούντκβιστ), Καρλίτος(75΄ Χατζηθεοδωρίδης) και Ιωαννίδης (46΄ Μακέντα)

Αστέρας Τρίπολης: Τσιφτσής, Καρμόνα, Χριστόπουλος, Αντζουλάς, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Σανταφέ, Κανελλόπουλος, Κρέσπι, Τιλίκα, Μπενίτο