Κηφισιά – Παναθηναϊκός 0-1: “Καθάρισε” ο Μαντσίνι στην Καισαριανή!

mancini-jedvaj-kaisariani

Ο Ντάνιελ Μαντσίνι ήταν αυτός που “καθάρισε” για τον Παναθηναϊκό κόντρα στην Κηφισιά (0-1) στο “Μ. Κρητικόπουλος”! Οι Πράσινοι έφυγαν με τους τρεις βαθμούς και από την Καισαριανή, χάρη στο όμορφο γκολ του Αργεντίνου στο 58ο λεπτό του αγώνα και διατηρήθηκαν στο +4 από τους διώκτες τους!

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε… σκούρα κόντρα στο “μπλόκο” της Κηφισιάς, ωστόσο ο Ντάνιελ Μαντσίνι έλυσε τον γόρδιο δεσμό στο 58′ και το Τριφύλλι έφυγε με τη νίκη από την Καισαριανή.

Με τον Ζέκα ως στόπερ για περίπου 30 λεπτά αγωνίστηκε η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, αφού ο Τιν Γεντβάι αποχώρησε τραυματίας στο 64′! MVP του Τριφυλλιού ήταν ο Μαντσίνι, ο οποίος εξαργύρωσε την καλή του εμφάνιση και με το νικητήριο γκολ που πέτυχε.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Παναθηναϊκός έφτασε τις εννέα νίκες και τους 28 βαθμούς στη Super League και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας και στο +4 από τον Ολυμπιακό, αλλά και την ΑΕΚ.

Το πλάνο του Γιοβάνοβιτς

Με έξι αλλαγές σε σχέση με το πρόσφατο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Ρεν και σε σχηματισμο 4-2-3-1 παρέταξε τον Παναθηναϊκό, ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς κόντρα στην Κηφισιά.

Συγκεκριμένα, ο Λοντίγκιν ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια και οι Μλαντένοβιτς, Γεντβάι, Σχένκεφελντ και Κώτσιρας – από τα αριστερά στα δεξιά – στην άμυνα. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Πέρεθ και Τσέριν, ενώ σε πιο ελεύθερο ρόλο κινήθηκε ο Τζούρισιτς. Τέλος, όσον αφορά την επίθεση, στο αριστερό “φτερό” βασικός ήταν ο Αϊτόρ, στο δεξί ο Μαντσίνι και στην κορυφή ο Σπόραρ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός είχε από το ξεκίνημα την κατοχή και προσπάθησε να πιέσει, όμως τα βρήκε… σκούρα απέναντι στην τριπλή άμυνα ζώνης της Κηφισιάς.

Στο 10ο λεπτό οι Πράσινοι άνοιξαν το σκορ, ύστερα από πάσα του Μαντσίνι και κοντινό πλασέ του Αϊτόρ, όμως το γκολ ακυρώθηκε, αφού ο Αργεντίνος εξτρέμ ήταν εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης.

Ο Τσέριν… δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Αναγνωστόπουλου με δυνατό σουτ στο 21ο λεπτό, ενώ στο 30’ ο Σπόραρ δεν πρόλαβε να εκτελέσει, ύστερα από σέντρα του Σλοβένου.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Κηφισιά έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Τετέι έφυγε στην αντεπίθεση, πέρασε τον Πέρεθ από τα δεξιά και σέντραρε, εκεί που ήρθε ο Πρίτσας για να εκτελέσει, με τον Λοντίγκιν να κάνει μία απίθανη επέμβαση. Στη συνέχεια, ο Μασούρας πήρε το… ριμπάουντ, αλλά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Το Τριφύλλι “απάντησε” στη μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων στο 41ο λεπτό. Ο Μαντσίνι πάσαρε στον Κώτσιρα, ο οποίος σέντραρε προς τα έξω, εκεί που βρισκόταν ο Τσέριν. Ο Σλοβένος σούταρε στην κίνηση, ωστόσο ο Αναγνωστόπουλους έκανε – με τη σειρά του – μία εντυπωσιακή επέμβαση, κρατώντας το μηδέν στην εστία του.

Στην επανάληψη, η πρώτη φάση του Παναθηναϊκού μετουσιώθηκε σε γκολ! Ο Τζούρισιτς σέντραρε στο 58ο λεπτό, η άμυνα της Κηφισιάς δεν αντέδρασε σωστά, η μπάλα στρώθηκε στον Μαντσίνι και αυτός με ένα όμορφο τελείωμα, νίκησε τον Αναγνωστόπουλο για το 1-0 των Πράσινων!

Στο 64’, οι Πράσινοι έχασαν τον Τιν Γεντβάι, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας, δίνοντας τη θέση του στον Ζέκα, ο οποίος αγωνίστηκε στο πλευρό του Μπαρτ Σχένκεφελντ για περίπου 30 λεπτά!

Ο Σχένκεφελντ έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα των Πράσινων στο 72ο λεπτό, αφού αστόχησε σε σουτ εκτός περιοχής. Ύστερα από αρκετή ώρα, στο 87’ ο Παναθηναϊκός απείλησε εκ νέου με τον Πέρεθ να εκτελεί άστοχα, έπειτα από πάσα του Βέρμπιτς, ενώ στο 92’ ο Παλάσιος επιχείρησε διαγώνιο σουτ, το οποίο σταμάτησε στον Αναγνωστόπουλο.

Ο γκολκίπερ των γηπεδούχων αντέδρασε σωστά και ένα λεπτό αργότερα, στην εκτέλεση του Ιωαννίδη, η οποία ήταν η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα.

Κηφισιά – Παναθηναϊκός 0-1

Σκόρερ: 58′ Μαντσίνι

Διαιτητής: Σπυρίδων Ζαμπάλας / VAR: Αθανάσιος Τζήλος

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Βαφέας, Λοϊκ, Πάρρας (80’ Οζέγκοβιτς), Σνάιντερλαν (13’ Μποτία), Ιπαλίμπο, Μασούρας, Πρίτσας (70’ Σάντος), Αντερέγκεν (69’ Μπιφουμά), Τετέι (80’ Νίνης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Γέντβαϊ (64’ Ζέκα), Μλαντένοβιτς, Τζούρισιτς (70’ Μπερνάρ), Πέρεθ, Τσέριν, Μαντσίνι (80’ Βέρμπιτς), Σπόραρ, (79’ Ιωαννίδης) Αϊτόρ (70’ Παλάσιος).