Κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Πανιώνιο με πρώτο “βιολί” τον Βαζέχα

Οι “πράσινοι” είναι οι απόλυτοι κυρίαρχοι στα εντός έδρας παιχνίδια με τους “κυανέρυθρους”, καθώς μετρούν μόλις τρεις ήττες απέναντι στον Πανιώνιο. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη διατήρησε και πέρυσι την παράδοση, αφού νίκησε 1-0 με γκολ του Χατζηθεοδωρίδη στο ΟΑΚΑ. Πρώτος της “μάχης” μεταξύ των δύο ομάδων είναι ο Κριστόφ Βαζέχα με 11 γκολ.

To Παναθηναϊκός-Πανιώνιος σε αριθμούς:

146 γκολ σε 61 αναμετρήσεις έχει… φιλοδωρήσει ο Παναθηναϊκός τον Πανιώνιο ως γηπεδούχος! Με απλά μαθηματικά περίπου 2,5 γκολ ανά αγώνα, κάτι που βάσει εύρους παιχνιδιών συνιστά την καλύτερη επίδοση του Τριφυλλιού κόντρα σε ομάδα της πρώτης κατηγορίας. Αντίστοιχα ο Πανιώνιος έχει σκοράρει μόλις 42 γκολ.

11 γκολ έχει σκοράρει ο Κριστόφ Βαζέχα στις αναμετρήσεις Παναθηναϊκός Πανιώνιος και φυ- σικά είναι ο πρώτος σκόρερ των αγώνων. Τον ακολουθεί με 8 ο Αντώνης Αντωνιάδης. 5 γκολ στο ίδιο παιχνίδι πέτυχε ο Κριστόφ Βαζέχα κόντρα στον Πανιώνιο τη σεζόν 1995-96, γράφοντας ιστορία! 3 νίκες σε 61 αγώνες έχει ο Πανιώνιος.

Και τις 3 στη Λεωφόρο (με χρονική απόσταση 18 χρόνων της πρώτης από τη δεύτερη και 16 χρόνων της δεύτερης από την Τρίτη). Στο ΟΑΚΑ γλίτωσε την ήττα μόλις μία σεζόν, το 1986-87 όταν απέσπασε ισοπαλία 2-2.

1 φορά μόλις στα τελευταία δέκα παιχνίδια με τον Παναθηναϊκό γηπεδούχο, πέτυχαν γκολ και οι δύο ομάδες. Ήταν τη σεζόν 2014-15 όταν σε ένα απίθανο ματς σε παιχνίδι κεκλεισμένων των θυρών στο «Απόστολος Νικολαΐδης», ο Πανιώνιος προηγήθηκε στο 85ο λεπτό και οι Πράσινοι το «γύρισαν» σε 2-1 με γκολ στο 89 και στο 90’+2’. 146 γκολ σε 61 αναμετρήσεις έχει… φιλοδωρήσει ο Παναθηναϊκός τον Πανιώνιο ως γηπεδούχος! Με απλά μαθηματικά περίπου 2,5 γκολ ανά αγώνα, κάτι που βάσει εύρους παιχνιδιών συνιστά την καλύτερη επίδοση του Τριφυλλιού κόντρα σε ομάδα της πρώτης κατηγορίας. Αντίστοιχα ο Πανι- ώνιος έχει σκοράρει μόλις 42 γκολ. 12 από τα 15 γκολ της τελευταίας δεκαετίας ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα τα 6 από αυτά στο τελευταίο 10λεπτο των αγώνων!