Λαμία – Παναθηναϊκός 0-5: Φώτης, μαγεία και νίκη στη Λαμία!

"Βγαλμένος" από τα πιο όμορφα Παναθηναϊκά όνειρα ήταν ο Παναθηναϊκός στη Λαμία, συντρίβοντας με 5-0 την τοπική ομάδα σε παιχνίδι για την 6η αγωνιστική.

“Βγαλμένος” από τα πιο όμορφα Παναθηναϊκά όνειρα ήταν ο Παναθηναϊκός στη Λαμία, συντρίβοντας με 5-0 την τοπική ομάδα σε παιχνίδι για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ του ελληνικού πρωταθλήματος.

“Μάγος” ο Φώτης Ιωαννίδης, έκανε ότι… ήθελε στο γήπεδο, ενώ σημείωσε δύο γκολ και μοίρασε μια ασίστ. Eξαιρετικός και ο Μπακασέτας με ηγετική εμφάνιση (δύο γκολ, δύο ασίστ), φορτσάτοι πηγαίνουν οι Πράσινοι για το κρίσιμο ντέρμπι με την ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια, αγωνία για τον τραυματισμό του Μπερνάρ.

“Λεωφόρο” έκαναν το γήπεδο της Λαμίας οι οπαδοί του Παναθηναϊκού.

Το πλάνο του Φατίχ Τερίμ

Σε αλλαγές προχώρησε ο Φατίχ Τερίμ στο βασικό σχήμα του Παναθηναϊκού για το ματς με τη Λαμία, καθώς ακολουθεί απαιτητική εβδομάδα με σημαντικά παιχνίδια κόντρα στην ΑΕΚ και τον Άρη.

Ο Λοντίγκιν υπερασπίστηκε την εστία του Παναθηναϊκού, στην άμυνα βρέθηκαν οι Χουάνκαρ, Γεντβάι, Ακαϊντίν, Κώτσιρας, στη μεσαία γραμμή οι Τσέριν, Αράο, Μπακασέτας, στις πτέρυγες οι Μπερνάρ, Λημνιός και στην κορυφή της επίθεσης ο Ιωαννίδης.

Η εξέλιξη του αγώνα στη Λαμία

Μετά από γύρισμα του Ιωαννίδη στο 4ο λεπτό, ο Μπακασέτας έκανε το δυνατό σουτ και ο τερματοφύλακας της Λαμίας έδιωξε με δυσκολία.

Στο 22ο λεπτό Ιωαννίδης πάσαρε στον Λημνιό, ο οποίος σούταρε, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και ο Βέρμπιτς πήρε το ριμπάουντ και στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, έκανε το 1-0 στη Λαμία!

Οι Πράσινοι απείλησαν εκ νέου τη Λαμία με πλασέ του ορεξάτου Ιωαννίδη στο 35ο λεπτό, ενώ στο 44ο λεπτό ήρθε και το δεύτερο γκολ των Πράσινων. Μετά από απίθανη ενέργεια του Ιωαννίδη, ο οποίος… χόρεψε την άμυνα της Λαμίας, ο “Φωτάρας” πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Μπακασέτα και ο διεθνής μεσοεπιθετικός έκανε το 2-0!

Στο 54ο λεπτό και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπακασέτα, ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Λαμίας για το 3-0!

Ο Βέρμπιτς με φοβερή ενέργεια μπήκε στην περιοχή και έκανε την πάσα, ο Λημνιός δεν κατάφερε στο ριμπάουντ να σκοράρει, ωστόσο ο Μπακασέτας με πλασέ έκανε το 4-0 για το Τριφύλλι στο 57ο λεπτό.

Ο απίθανος Ιωαννίδης “χτύπησε” εκ νέου στο 61′, όταν πλάσαρε εύστοχα για το 5-0.

Οι Πράσινοι ήταν… ασταμάτητοι και έφτασαν κοντά σε έκτο γκολ στο 65ο λεπτό με πλασέ του Μαντσίνι, ενώ στο 83′ ο Λοντίγκιν έκανε τρομερή επέμβαση μετά από προσπάθεια του Τσιλούλη.

Λαμία – Παναθηναϊκός: 0-5
Σκόρερ: 22′ Βέρμπιτς, 44′, 57′ Μπακασέτας, 54′, 60′ Ιωαννίδης
Κίτρινες κάρτες: 41′ Τζανδάρης – 25′ Βέρμπιτς, 75′ Γεντβάι