Μακάμπι – Παναθηναϊκός 2-3 σετ: Παλικάρια στο Τελ Αβίβ!

Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι πέντε σετ, ο Παναθηναϊκός λύγισε την αντίσταση της Μακάμπι και πήρε τη σπουδαία νίκη στο Τελ Αβίβ με 3-2 σετ!

Στα “χέρια” των Πράσινων η πρόκριση για την επόμενη φάση, κατακτούν το εισιτήριο με νίκη (όποιο και αν είναι το σκορ) στην Αθήνα!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε… φουριόζος στο παιχνίδι, αιφνιδίασε τους Ισραηλινούς και κατάφερε να κατακτήσει άνετα το πρώτο σετ με 25-13. Όμως στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, πίεσαν περισσότερο στο σερβίς και ισοφάρισαν σε 1-1 με 25-19. Το Τριφύλλι έκανε την αντεπίθεση του και αισθητά βελτιωμένο σε άμυνα και μπλοκ, πήρε το τρίτο σετ με 25-18, ενώ οι πεισματάρηδες παίκτες της Μακάμπι έκαναν το 25-18 στο τέταρτο σετ και έστειλαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι Πράσινοι ήταν αποφασιστικοί, δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους Ισραηλινούς και τελικά πήραν τη νίκη με 15-11 και 3-2 σετ.

Εξαιρετικό παιχνίδι έκαναν οι Ανδρεόπουλος και Ράπτης, οι οποίοι σημείωσαν από 16 πόντους, εντυπωσιακός ο Γιάκομπσεν σε άλλο ένα ματς, μαχητικός ο Ρανγκέλ με 14 πόντους και λύσεις σε κρίσιμα σημεία του αγώνα.