Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός 88-95: Ψυχή “θηρίου” στο Βελιγράδι και τώρα θα… μιλήσει το ΟΑΚΑ!

Με το "καυτό" δίδυμο Σλούκα - Ναν, ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός αρνήθηκε να παραδοθεί στο Βελιγράδι!

, basketball player of Panathinaikos, at the Euroleague play off match against Maccabi, at Aleksandar Nikolic Hall. Belgrade, 02.05.2024. photo: Nebojsa Parausic / MN Press BASKETBALL, EUROLEAGUE, MACCABI, PANATHINAIKOS

Με το “καυτό” δίδυμο Σλούκα – Ναν να κάνει απίθανα πράγματα, ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός αρνήθηκε να παραδοθεί στο Βελιγράδι, νίκησε με 95-88 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και πλέον στο ΟΑΚΑ, καλείται να προστατεύσει την έδρα του και να προκριθεί στο Final-4 της Euroleague!

Οι Πράσινοι έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό της σειράς και παρότι βρέθηκαν στο -7 (82-75), έξι λεπτά πριν τη λήξη, ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και πανηγύρισαν την μεγαλύτερη νίκη της σύγχρονης ιστορίας τους.

Απίθανος Κέντρικ Ναν για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, που έπαιξε σε ολόκληρη την τέταρτη περίοδο με τέσσερα φάουλ, αλλά ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 27 πόντους! “Μαγικός” και ο Κώστας Σλούκας, με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Παράλληλα, ο Ματίας Λεσόρ σημείωσε 17 πόντους, ενώ ο Ντίνος Μήτογλου πέτυχε 13 πόντους.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί στα πρώτα έξι λεπτά της πρώτης περιόδου, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο +8 (12-20 με καλάθι του Μήτογλου). Παρόλα αυτά, στη συνέχεια το Τριφύλλι παρουσίασε αμυντικά προβλήματα και με τους Μπλατ και ΝτιΜπαρτολομέο να βρίσκουν ρυθμό, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3 (29-26) στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Παρά το γεγονός πως η επίθεση των Πράσινων λειτουργούσε άψογα, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν πίεζε όσο θα έπρεπε τους χειριστές της Μακάμπι και έτσι οι Ισραηλινοί ένιωθαν άνετα στο παρκέ (34-29 στο 13’). Με τον Ναν και τον Σλούκα να δίνουν λύσεις, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 35-35, με το ματς όμως να πηγαίνει στο ρυθμό της Μακάμπι μέχρι την ανάπαυλα (50-49).

Στην “επανάληψη” και συγκεκριμένα, στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός πιθανότατα πραγματοποίησε το καλύτερο δεκάλεπτό του στη σειρά, κρατώντας τους Ισραηλινούς στους 19 πόντους, την ώρα που εκείνος πέτυχε 25. Η Μακάμπι έμεινε στο παιχνίδι με κάποια μεγάλα σουτ, με το Τριφύλλι να μπαίνει στην τελευταία περίοδο με το υπέρ του +5 (69-74).

Ωστόσο, το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τους Πράσινους. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας έτρεξε ένα επιμέρους 13-1 (82-75 στο 34′), με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται σε δυσμενή θέση σε εκείνο το σημείο. Ο Κέντρικ Ναν βρισκόταν στο παρκέ με τέσσερα φάουλ, όμως ο Ιωάννης Παπαπέτρου πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο, για το 82-78. Και εκεί, ξεκίνησε η… αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι αρχικά μείωσαν στον πόντο (86-85 με καλάθι του Λεσόρ στο 37′), την ώρα που λίγο αργότερα, ο Σλούκας έβαλε μπροστά το Τριφύλλι (88-89 στο 38′). Από εκείνο το λεπτό και έπειτα, ο Παναθηναϊκός έπαιξε “ατσάλινη” άμυνα, δεν δέχτηκε καλάθι και πήρε πολύ σημαντική νίκη, με 95-88!

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 50-49, 69-74, 88-95.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.