Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός 90-75: “Λύγισε” από κούραση και απουσίες στο Βελιγράδι

Ξέμεινε από ενέργεια και ηττήθηκε από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ ο Παναθηναϊκός.

EUROLEAGUE 2023-2024 / ́ʁ̐ɠԅˠBɂ - ЁϠ

Ο… μισός Παναθηναϊκός ξέμεινε από ενέργεια και λύσεις απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ και ηττήθηκε (90-75) στο Βελιγράδι, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι Πράσινοι, που αγωνίστηκαν με τέσσερις απουσίες (Σλούκας, Βιλντόζα, Μαντζούκας, Μπαλτσερόφσκι) κόντρα στους Ισραηλινούς, έχασαν και τον Κέντρικ Ναν (ενοχλήσεις στον αγκώνα) κατά τη διάρκεια του ματς και έτσι η ήττα ήταν… σχεδόν αναπόφευκτη.

“Μαγικός” ήταν για το Τριφύλλι ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, ο οποίος σημείωσε ρεκόρ καριέρας με 17 πόντους και λίγο έλειψε να γυρίσει μαζί με τον Αντετοκούνμπο (8 πόντους, 3 τάπες), το ματς για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν. Παράλληλα, από 13 πόντους πέτυχαν οι Γκραντ, Μήτογλου και Ναν (στο διάστημα που αγωνίστηκε).

Με αυτό τον τρόπο, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν υποχώρησε στο 14-9 και πλέον επικεντρώνεται στη “διαβολοβδοάδα” που θα αντιμετωπίσει τις Ολίμπια Μιλάνο και Ζαλγκίρις.

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός: Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Με δύο άστοχες προσπάθειες των Γκριγκόνις και Ναν ξεκίνησε το ματς ο Παναθηναϊκός, ο οποίος είδε τον Κοέν να ανοίγει το σκορ, σκοράροντας για τρεις (3-0). Ο Μήτογλου απάντησε για το 3-3, με τον Αταμάν να δίνει στο Ναν την… ευθύνη των “πράσινων” επιθέσεων στην “εκκίνηση” του αγώνα. Ο Αμερικάνος γκαρντ με τέσσερις διαδοχικές βολές έδωσε προβάδισμα στους Πράσινους (5-7 στο 3’). Με εύστοχο σουτ τριών πόντων, ο Μπόλντγουιν έβαλε μπροστά τους Ισραηλινούς (8-7), ενώ ο Κοέν έγραψε το 11-7, σκοράροντας για δεύτερη φορά για τρεις στην βραδιά. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι, ελέγχοντας το επιθετικό ριμπάουντ, κατόρθωσαν να επιστρέψουν και να ισοφαρίσουν (12-12 με τρίποντο του Μήτογλου στο 6’). Οι δύο ομάδες πήγαν “χέρι-χέρι” μέχρι το 9’ (18-18), με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να βρίσκει σκορ από τους Γκραντ και Παπαπέτρου και να ολοκληρώνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (18-21).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Ναν σκόραρε πίσω από τη γραμμή των 6,75 και έδωσε… αέρα επτά 6 πόντων στην ομάδα του (18-24), η οποία διατηρήθηκε για μερικά λεπτά σε απόσταση ασφαλείας (23-28 με κάρφωμα του Κώστα Αντετοκούνμπο στο 12’). Ο Μπλατ “πλήγωσε” το Τριφύλλι σε εκείνο το σημείο, αφού με εύστοχο τρίποντο, μείωσε στους 2 (26-28) για το σύνολο του Όντεντ Κάτας, όμως ο Γκραντ εκτέλεσε για τρεις και έστειλε ξανά, τους Πράσινους, στο +5 (26-31 στο 14’). Οι γηπεδούχοι έφτασαν εκ νέου στο -2 (29-31 με τον Μπόλντγουιν) λίγο αργότερα, με τον “καυτό” Ναν (13 πόντους στο πρώτο μέρος) να “απαντά” και με τέσσερις διαδοχικούς πόντους, να γράφει το 29-35 στο 16’. Σε εκείνο το σημείο πάντως, ο Παναθηναϊκός έκανε αρκετά λάθη και το ποσοστό του στα σουτ τριών πόντων ξεκίνησε να πέφτει. Αυτό το γεγονός, η Μακάμπι το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο και από το… πουθενά, έφτασε στο +7 (43-36) στο φινάλε του ημιχρόνου.

Οι Πράσινοι έμοιαζαν φανερά κουρασμένοι και οι Ισραηλινοί πήραν διψήφια διαφορά με το… καλησπέρα στην “επανάληψη” (46-36 με τρίποντο του Κοέν). Μάλιστα, η Μακάμπι έφτασε και στο +13 (55-42 με νέο τρίποντο του Μπόλντγουιν). Ωστόσο, με την ενέργεια του Αντετοκούνμπο και αρκετές βοήθειες από τον Καλαϊτζάκη, οι Πράσινοι “έτρεξαν” ένα σερί 10-0 και μείωσαν στους 3 (55-52 με καλάθι του Γκριγκόνις στο 29’). Ο Ριβέρο σταμάτησε το σερί του Τριφυλλιού (57-52), ενώ ο Κόλσον έγραψε το 62-56, 8 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Πάντως, η τρίτη περίοδος έληξε με τον Παναθηναϊκό στο -3 (62-59), έπειτα από buzzer-beater τρίποντο του Καλαϊτζάκη.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να μην είχε αρκετές λύσεις, όμως “πάλεψε” για να επιστρέψει… για τα καλά στο παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο. Ένα μεγάλο τρίποντο του Γκριγκόνις στο 33’, έριξε τη διαφορά σε απόσταση ενός καλαθιού (64-62). Παρόλα αυτά, ο Αταμάν, που είχε χάσει τον Κέντρικ Ναν, με πρόβλημα στον αγκώνα, είδε τον Γκραντ να χρεώνεται με το τέταρτο φάουλ του και έτσι τα πράγματα έγιναν ολοένα και πιο δύσκολα. Με γκολ-φάουλ του Μπόλντγουιν, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 73-66 στο 36’, με τον Καλαϊτζάκη να προσπαθεί να κρατήσει τον Παναθηναϊκό στο ματς (77-72 στο 39’). Πάντως, οι φιλοξενούμενοι δεν άντεξαν και καθώς είχαν… ξεμείνει από “βενζίνη”, είδαν τη Μακάμπι να φτάνει τη διαφορά στο +15 (90-75 τελικό) και να παίρνει τη νίκη, με ένα επιμέρους 13-2 στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 43-36, 62-59, 90-75.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.