Με Big-Papa όνομα και πράγμα ο Παναθηναϊκός “καθάρισε” τη Μπάγερν

Με τον Παπαγιάννη να κάνει τα πάντα σε επίθεση (24 πόντοι) – που ήταν ρεκόρ καριέρας χωρίς μάλιστα να χάσει ούτε ένα σουτ και με 3/3 τρίποντα – και σε άμυνα (11 ριμπάουντ, τρία μπλοκ) ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μπάγερν στο ΟΑΚΑ με 86-76 σε ένα ματς όπου βρέθηκε λιγοστός κόσμος στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων. Ο ψηλός του τριφυλλιού είχε άξιο συμπαραστάτη τον Πάρις Λι που έκανε επίσης double double με δέκα πόντους και έντεκα ασίστ. Καλή εμφάνιση είχε και ο Τόμας ενώ θετικός ήταν και ο Ματζούκας που πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο πρώτο 10λεπτο αλλά είδε την Μπάγερν να ανταποκρίνεται και να απαντάει σε άμυνα και επίθεση. Το τριφύλλι με κορυφαίο τον Παπαγιάννη που είχε 11 πόντους σε εννιά λεπτά χωρίς να χάσει σουτ κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ με τους Γερμανούς να είναι μπροστά με 27-21.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα 9-0 σερί για τους παίκτες του Σερέλη οι οποίοι πέρασαν μπροστά με 30-27 και δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα. Παρά το γεγονός πως ο Μπέικον πήγε στον πάγκο από νωρίς με δύο φάουλ οι πράσινοι πίεζαν αρκετά τη μπάλα και δημιούργησαν προβλήματα στην Μπάγερν με αποτέλεσμα να κλέψουν μπάλες και να βάλουν αρκετά εύκολα καλάθια. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να παίρνει και ένα ελαφρύ προβάδισμα πέντε πόντων και συγκεκριμένα με 48-43.

Το τριφύλλι με όπλο την άμυνα του και επιθετικά τον Τόμας να παίρνει μπρος μετά το πρώτο τρίποντο στο οποίο ευστόχησε συνέχισε δυνατά και έπαιξε ωραίο μπάσκετ και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο αμερικανός ξεκίνησε 12 από τους 16 πόντους των πράσινων και με τους υπόλοιπους να προσφέρουν και αυτοί από τη δικιά τους σκοπία έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 23-11 και ανέβασε τη διαφορά στους 17 με το 71-54.

Στο τελευταίο δεκέλεπτο ο Παναθηναϊκός έδειξε κάποια σημάδια νωθρότητας και έδωσε την ευκαιρία στη Μπάγερν που έκανε ένα σερί με συνεχόμενα τρίποντα να μειώσει το σκορ.

Όλα όμως άλλαξαν όταν στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα πέρασαν ξανά στην αναμέτρηση οι Παπαγιάννης και Λι. Ο κοντός σέρβιρε, ο ψηλός σκόραρε και το τριφύλλι έφτασε στην ενδέκατη νίκη της Euroleague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χόρντοβ – Περούγκα – Πέτεκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-27, 48-43, 71-54, 86-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 4 (1), Λι 10 (0/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/7 βολές, 11 ασίστ, 3 λάθη), Παπαγιάννης 24 (10/10 σουτ, 1/1 βολή, 11 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 5 (1/4 τρίποντα), Γ. Καλαϊτζάκης 4, Τόμας 12 (3/5 τρίποντα), Μπέικον 4 (1/4 σουτ, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (1), Μαντζούκας 8 (2), Γκουντάιτις 5.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ – Μπαμπ 12 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Γουόλντεν 8 (2), Σίλι 9 (0/4 τρίποντα), Γκιφάι 7 (3 ριμπάουντ), Μπόνγκα 5 (1), Λούτσιτς 6 (6 ριμπάουντ), Ομπστ 12 (4/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Τσίπσερ 3 (1), Βίμπεργκ 3 (1), Γκιλέσπι, Τσίταμ 11 (7 ριμπάουντ).