Με Παλάσιος και Σχένκεφελντ το τελευταίο διπλό του Παναθηναϊκού στο Φάληρο!

Με σκόρερ τους Σεμπαστιάν Παλάσιος και Μπαρτ Σχένκεφελντ πανηγύρισε την τελευταία του νίκη μέσα στην έδρα του Ολυμπιακού ο Παναθηναϊκός!

Περίπου 1,5 χρόνος έχει περάσει από το τελευταίο διπλό του Παναθηναϊκού κόντρα στον Ολυμπιακό στο Φάληρο. Συγκεκριμένα, το ημερολόγιο έγραφε 11 Μαίου του 2022, όταν οι Πράσινοι του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχαν πραγματοποιήσει μία άψογη εμφάνιση στο “Γ. Καραϊσκάκης” και στο τέλος είχαν κατορθώσει να πανηγυρίσουν τη νίκη για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Ο Σεμπαστιάν Παλάσιος είχε ανοίξει μόλις στο 10ο λεπτό το σκορ, ύστερα από ένα εξαιρετικό σουτ, που κατέληξε στη δεξιά γωνία της εστίας του Βάτσλικ. Στην επανάληψη, ο Μπαρτ Σχένκεφελντ με καρφωτή κεφαλιά, έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ του Αϊτόρ έκανε το 2-0 στο 54′, με τους Πειραιώτες να μειώνουν με ένα… τυχερό γκολ του Τικίνιο στο 71′.

Το 1-2 έμεινε μέχρι το φινάλε και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη επί του Ολυμπιακού, η οποία τον έστειλε πιο κοντά στο ευρωπαϊκό “εισιτήριο”, για το οποίο “πάλευε” εκείνο το διάστημα.