Με… Παναθηναϊκό γκολ η νίκη των Ελπίδων στην Λευκορωσία!

Ο Γιάννης Σαρδελής ήταν ο ένας εκ των δύο σκόρερ της Εθνικής Ελπίδων στην εκτός έδρας νίκη επί της Λευκορωσίας με 2-0 για τον 4ο προκριματικό όμιλο του EURO U21.

Ο ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού Β΄ μπήκε ως αλλαγή στο ματς στο 75ο λεπτό και εννέα λεπτά αργότερα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των Λευκορώσων για το 2-0, ενώ το πρώτο τέρμα της “γαλανόλευκης” πέτυχε ο Διαμάντης στο 27ο λεπτό. Πλέον η Εθνική Ελπίδων έπιασε την πρώτη θέση στον όμιλό της, ωστόσο η Πορτογαλία έχει μόλις δύο παιχνίδια έναντι τεσσάρων της ομάδας του Γιώργου Σίμου και η δεύτερη Κύπρος ένα ματς λιγότερο.

Λευκορωσία: Σόκαλ, Μιροσίνκοβ, Σουπράνοβιτς, Μπατσάρου, Καλίμομοντσικ (80΄ Πρίνσκεπα), Βεγκέρια, Σότνικοβ (80΄ Σέστιουκ), Ορεσκέβιτς (70΄ Μαροζάου), Νταβισκίμπα (61΄ Νικιφορένκο), Λότζκιν, Ποταπένκο (70΄ Μπογκομόλσκι).

Ελλάδα: Τζολάκης, Λυρατζής, Μιχαηλίδης, Χριστόπουλος, Διαμαντής, Ζαγορίτης (89΄ Γρίβας), Τσιγγάρας (75΄ Θυμιάνης), Σουρλής, Κανελλόπουλος (89΄ Αντζουλάς), Λώλης (75΄ Σαρδέλης), Κούτσιας (61΄ Χριστόπουλος Ε).