Μπάσκετ Γυναικών: Με “σπασμένα φρένα” πριν τον “τελικό” με Μοσχάτο

Ο Παναθηναϊκός έφτασε σε μια πολύ εύκολη εκτός έδρας νίκη απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας, ΚΑΟ Μελισσίων, με 49-81. Πρωταγωνίστριες για τις “πράσινες αμαζόνες” ήταν η Τσάστιτι Ριντ με 22 πόντους (8/12 εντός πεδιάς), αλλά και η Τζούελ Τάνσταλ με 16 πόντους (6/15 εντός πεδιάς). Η Σαμάνθα Μακέι «γέμισε» την στατιστική της, αφού σημείωσε 8 πόντους, μοίρασε 7 ασίστ, μάζεψε 8 ριμπάουντ και έκανε και 3 κλεψίματα.

Η εύκολη νίκη αυτή οφείλεται σε δύο παράγοντες, την τεράστια αστοχία των γηπεδούχων στα δίποντα (12/38), αλλά και στη μεγάλη ευστοχία των κοριτσιών της Ελένης Καπογιάννη στις βολές (19/28).

Το ματς

Ο αγώνας ξεκίνησε λίγο “άτσαλα” , αφού και οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, όμως στα μισά της πρώτης περιόδου, πήραν μπρός με την Τάνσταλ και την Ριντ και έφτασαν την διαφορά στους 9 (15-24). Η δεύτερη περίοδος ήταν και αυτή η οποία ουσιαστικά τα κορίτσια ξέφυγαν και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Συγκεκριμένα, ο πρωταγωνιστής του αγώνα, η Ριντ, με διαδοχικά λει απ πήγε την διαφορά στους 11, ενώ έπειτα η Μακέι έδωσε με τρίποντο προβάδισμα 17 πόντων στα μισά της 2ης περιόδου. Η Ριντ συνέχισε τα δικά της, και μαζί με την Καρακασίδου έδωσαν προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με διαφορά 19 πόντων (28-47).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αλλάξουν τα δεδομένα του αγώνα, όμως η Ριντ και η Τάνσταλ δεν επέτρεψαν να συμβεί κάτι τέτοιο. Το σκορ περιόδου ήταν 11-13 υπέρ του Παναθηναϊκού χωρίς να διευρύνεται η διαφορά.
Η 4η περίοδος ήταν και το σημείο του αγώνα όπου οι «πράσινες αμαζόνες» άνοιξαν ακόμα περαιτέρω την διαφορά με διαδοχικά τρίποντα από την Καρακασίδου και την Πολίτη, με την διαφορά να φτάνει τους 29, 1 λεπτό πριν την λήξη. Το τελικό σκορ το διαμόρφωσε και πάλι η Καρακασίδου, και η διαφορά έφτασε στο μέγιστο της κατά την λήξη, δηλαδή 49-81.

Όπως προαναφέρθηκε, η τρομερή αστοχία των γηπεδούχων, που ήταν αποτέλεσμα της άμυνας των κοριτσιών, αλλά και η ευστοχία στις βολές από τον Παναθηναϊκό, ήταν οι παράγοντες αυτής της εύκολης νίκης.

Επόμενος αγώνας εντός έδρας με την Ελευθερία Μοσχάτου όπου και είναι «τελικός» αφού οι δύο ομάδες είναι πολύ κοντά.

Δεκάλεπτα: 15-24, 28-47, 39-60, 49-81

Παναθηναϊκός ΑΟ: Ρίντ 22, Μαυράκη, Κοιλιά 3, Μούλη 6, Καλαμπάκου 4, Καρακασίδου 11, Πολίτη 2, Διέλα 8, Μακέι 6, Κούκη 3, Πρίφτη, Τάνσταλ 16

ΚΑΟ Μελισσίων: Φατιμά, Τσέτα 1, Στεφάνου 7, Πατέρα 13, Παναγιωτίδη, Κοιλιαρίδη 3, Ζακυνθίνου, Κούκη 5, Κωνσταντινίδου, Μόργκαν 16, Γιαμπάνη 2, Τζόνσον 2